W tym roku mija już 76 lat od momentu, gdy żołnierze Armii Czerwonej wyzwolili Żywiecczyznę i Śląsk Cieszyński.
Dla Jaworza umowną datą wyzwolenia spod okupacji niemieckiej jest 14 luty 1945 roku (choć oddziały niemieckie w Nałężu broniły się do kwietnia). To właśnie tę datę przyjęto jako dzień wyzwolenia Jaworza przyjęto, w którym to dniu wyzwolone zostało Jaworze Dolne, Górne i Średnie. Linia frontu zatrzymała się na granicy Jaworza Górnego i Nałęża, tak więc Nałęże znajdowało się nadal w rękach niemieckich. Pod koniec lutego mieszkańcy otrzymali nakaz opuszczenia terenu i udania się do Brennej, Skoczowa czy Ustronia, skąd powrócili w kwietniu 1945 roku.
Dzień 14 lutego to również dzień upamiętniający powstanie największej w okupowanej Europie 1939-45 podziemnej armii narodowej podporządkowanej legalnemu rządowi emigracyjnemu na uchodźstwie. A mowa o Armii Krajowej, która powstała z przemianowania Związku Walki Zbrojnej (powstałego w listopadzie 1939) rozkazem Wodza Naczelnego Polskich Sił Zbrojnych gen. Władysława Sikorskiego z dnia 14 lutego 1942 roku.
Upływ czasu jest nieubłagany, a my nie zawsze doceniamy mijające lata bez wojny. Coraz mniej wśród nas tych, którzy ją znają. Dobrze, że my, współczesne pokolenia Polaków, pamiętamy o wojnie tylko dzięki wspomnieniom naszych dziadków i podręcznikom historii.
Przy okazji warto wspomnieć, że o ten skrawek Polski walczyły dwie radzieckie armie: Pierwsza Armia Gwardii pod dowództwem gen. Andrieja Greczki i Trzydziesta Ósma Armia pod dowództwem gen. Kiriłła Moskalenki. Kampania na Śląsku Cieszyńskim z oddziałami niemieckimi trwała praktycznie do zakończenia II wojny światowej, gdyż do początków maja 1945 roku. Tutaj polecamy lekturę tekstu Echa Jaworze z marca 2016 roku.
W poniedziałek, 15. lutego 2021 roku, władze samorządowe Gminy Jaworze z wójtem Radosławem Ostałkiewiczem i przewodniczącym Rady Gminy Jaworze Zbigniewem Putkiem złożyły symboliczne wiązanki pod Pomnikiem Ofiar II Wojny Światowej.
Jadwiga Roik o tym, jak wyzwalano Jaworze: Roik J. – Jaworze w pierwszym roku po wyzwoleniu