Właśnie ta przeszłość – tych 235 lat – jest dowodem na to, że Jaworze mogło się tak cudownie rozwinąć między innymi poprzez współistnienie tych dwóch wielkich społeczności, które różnią się w zasadzie tylko i wyłącznie adresem odbywanych nabożeństw, a nie adresem wznoszonych modlitw. Bo ten sam Bóg! – powiedział wójt Jaworza Radosław G. Ostałkiewicz.
Rok dwa tysiące siedemnasty to okres pełen jubileuszów. Dnia 12 marca 1782 r. – na kilka tygodni przed publikacją Patentu Tolerancyjnego na Śląsku Cieszyńskim (nastąpiło to dopiero 30 marca tego roku) – ks. Traugott Bartelmus poświęcił plac pod ówczesny Dom Modlitwy, wskazując na obowiązki wspólnoty ewangelickiej w Jaworzu i okolicy – „Po pierwsze obowiązkiem zboru jest cieszyć się mającym być wzniesionym Domem Bożym. Po drugie: Odbywać w nim nabożeństwa zgodnie z porządkiem Słowa Bożego. Po trzecie: Życzyć dobrze miejscu tego Domu Bożego (…) szukając jego dobra”.
Należy zaznaczyć, że Patent zezwalał m.in. na:
- zakładanie zborów, budowę domów modlitwy i powoływanie duchownych ewangelickich oraz budowanie szkół i powoływanie nauczycieli przy nowo otwartych szkołach,
- w miejscowościach lub okolicach, gdzie było co najmniej 100 rodzin ewangelickich lub 500 dusz, można było wybudować dom modlitwy bez wejścia od drogi publicznej, bez wieży i dzwonów, by nie przypominały kościołów katolickich,
- wszystkie czynności kościelne takie jak: śluby, chrzty i pogrzeby musiały być zgłaszane u katolickich proboszczów, którym należały się odpowiednio wysokie opłaty tzw. iura stolae (prawo stuły).
W roku Jubileuszu 500-lecia Reformacji Rada Gminy Jaworze uczciła 235. rocznicę utworzenia na terenie Gminy Jaworze Parafii Ewangelickiej uroczystą sesją, która odbyła się w sobotę 19 sierpnia 2017 r., w trakcie której wygłoszone zostały referaty okolicznościowe opisujące historię kościoła protestanckiego w Jaworzu i jego wkładu w rozwój szkolnictwa lokalnego oraz cmentarnictwa. Głos zabrali m.in. ks. Władysław Wantulok – proboszcz Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Jaworzu, Gustaw Lorek oraz Leopold Kłoda – byli kuratorzy Rady Parafialnej, Maria Miarka, Irmgarda Gryczka, Jan Kliber, Jerzy Ryrych oraz Jerzy Edward Kukla. Całość obrad Rady Gminy Jaworze poprowadził jej przewodniczący – Mieczysław Brzezicki. Sesję Rady Gminy uprzyjemnił artystycznie Zespół Cantate pod dyr. Małgorzaty Penkali-Ogrodnik – składający się z parafian z Jaworza i Starego Bielska, a także Międzyrzecza. W uroczystej sesji wzięli udział m.in. przewodniczący Rady Powiatu Bielskiego – prof. Jan Borowski oraz wicewójt Jasienicy – Krzysztof Wieczerzak.
Z kolei w niedzielny poranek (20 sierpnia 2017 r.) w Kościele Ewangelicko-Augsburskim odbyło się uroczyste Nabożeństwo z okazji 235. Pamiątki Poświęcenia Kościoła, które poprowadzili księża proboszczowie – Władysław Wantulok i Andrzej Krzykowski, zaś Słowem Bożym służył ks. dr Adam Malina – proboszcz Parafii w Katowicach Szopienicach. Z okazji Jubileuszu Parafii (a także w związku z 105. rocznicą istnienia Chóru Ewangelickiego oraz 20. rocznicą utworzenia Cantate) stosowne życzenia złożyli Radosław G. Ostałkiewicz – wójt gminy Jaworze oraz Mieczysław Brzezicki – przewodniczący Rady Gminy Jaworze.
Wszystkiego najlepszego z okazji tej rocznicy – w rok 500-lecia Reformacji. Ekumenizm, o którym mówił ks. Wł. Wantulok podczas uroczystej sesji RG Jaworze, w minioną sobotę, to siła, dzięki której Gmina Jaworze rozwija się i pięknieje. To ważne móc żyć w miejscu wolnym od uprzedzeń – budowanym na dialogu i współpracy. Dziękujemy Wam za to, drodzy Jaworzanie!
Fotografie: Ryszard Stanclik
Życzenia Wójta Gminy Jaworze i Przewodniczącego RG Jaworze – www.parafiajaworze.pl