O 4:40 rano spadły pierwsze bomby na Wieluń, o 4.45 rozpoczęła się walka o Westerplatte. Dziś w Polsce wspominamy agresję Nazistowskich Niemiec na II Rzeczpospolitą.
Nie ma jednolitego przekazu, co do daty rozpoczęcia i zakończenia konfliktu, który pochłonął życie kilkudziesięciu milionów ofiar.
Niemniej jednak dla polaków to dzień 1 września i agresji zachodniego sąsiada na nasze tereny uznawany jest za początek konfliktu,który w istotny sposób zmienił kształt naszego kraju. Mimo bohaterskiej, ponad miesięcznej walki o wolność, prowadzonej od 17 września na dwóch frontach, na blisko sześć lat straciliśmy terytorium, posiadając wciąż pełną i akceptowalną na zachodzie podmiotowość prawną, z władzami administracyjnymi.
Gdy po roku 1945 zmieniła się strefa wpływów, w której znaleźliśmy się jako Państwo, powstał dualizm, który udało się skonsolidować dopiero po przemianach ustrojowych roku 1989.
Obecnie 1 września stanowi jeden z dni, poświęconych pamięci ofiar tego konfliktu i napomnienie przeciwko zbrojnym konfliktom.
Druga Wojna Światowa przebudowała ład w Europie i na świecie, spowodowała zastąpienie Ligi Narodów nową i bardziej skuteczną Organizacją Narodów Zjednoczonych, była podstawą powstania dwóch „wrogo nastawionych sobie” mocarstw. Okres „Zimnej Wojny” a także wzrost świadomości narodów Afryki czy południa Azji można także określić jako pokłosie tej, największej jak dotąd, rywalizacji między sojuszami państw.
Od 1946 roku w centrum Jaworza stoi Pomnik Ofiar II Wojny Światowej, który upamiętnia wszystkich poległych w latach 1939-1945.
zdjęcie główne: 14 lutego 2020- 75 rocznica wyzwolenia Jaworza spod niemieckiej okupacji.