Rada Gminy Jaworze przyjęła dziś jednomyślnie budżet na rok 2020, będący skutkiem wielu kompromisów i zmian nie tylko w lokalnych uwarunkowaniach. Pod obrady włączono także inne uchwały, przyjęte następnie przez Radę.
Sesja Rady Gminy rozpoczęła się od wyjątkowej uroczystości przekazania płomienia z betlejemskiej groty na ręce wójta Jaworza Radosława Ostałkiewicza i przewodniczącego Rady Gminy Zbigniewa Putka. Więcej o tym wydarzeniu w tym artykule:
https://archiwalna.jaworze.pl/2019/12/19/swiatlo-ktore-daje-moc/
Następnie rozpoczęła się właściwa część obrad Rady, podczas której poruszono wiele istotnych dla gminy kwestii. Zaczęło się jednak od wystąpień gości. Tu głos zabrał ważny przedstawiciel władz powiatowych, przewodniczący Rady Powiatu Bielskiego dr hab. Jan Borowski, który reprezentuje w Radzie Powiatu okręg Jasienica- Jaworze.
W imieniu całej Rady Powiatu, także korzystając z okazji w imieniu pana starosty Andrzeja Płonki oraz oczywiście w moim własnym, chciałbym życzyć wszystkim Państwu Radnym oraz wszystkim jaworzanom spokojnych świąt, odnalezienia ich ducha w chwilach spędzonych w rodzinnym gronie, oraz Nowym Roku 2020 oświetlanego światłem tego płomienia z Betlejem.
mówił przewodniczący Jan Borowski. Skierował także podziękowania za dotychczasową współpracę na ręce wójta i przewodniczącego Rady Gminy.
Przewodniczący Rady Gminy Zbigniew Putek podziękował przewodniczącemu Janowi Borowskiemu za wystąpienie, złożył także na ręce powiatowego odpowiednika najlepsze życzenia w imieniu Rady, dla wszystkich radnych powiatowych.
Następnie podjęto się realizacji kolejnych punktów dość rozbudowanego porządku obrad. Zaczęło się od dopisania podpunktu w harmonogramie głosowania, polegającego na zatwierdzeniu wykazu tegorocznych zadań budżetowych gminy, kontynuowanych w przyszłym roku.
Głównym tematem sesji było przyjęcie uchwały budżetowej na rok 2020 oraz nowego brzmienia Wieloletniej Prognozy Finansowej (WPF). Główne założenia i opinie RIO na temat proponowanych uchwał przedstawił skarbnik gminy Krzysztof Śliwa. Była mowa o głównych inwestycjach zapisanych w WPF i środkach, które trzeba przeznaczyć na ich realizację. Wskazał także, że wszystkie uwagi zgłoszone przez RIO zostały wprowadzone, więc oba projekty są zgodne z prawem. Głos zabrał także wójt:
To pierwszy tak duży budżet Jaworza oparty o środki własne, ale i te pozyskane z innych źródeł, takich, które powoli wysychają, a które kiedyś pozwoliły nam zbudować kanalizację w 5 lat, a nie w 57, jak kiedyś tak wyliczyłem…
Gospodarz dokonał uzupełnienia wystąpienia skarbnika, nakreślił plany inwestycyjne na przyszły rok i kolejne lata, wspomniał o możliwościach jakie wykorzystuje gmina, by pozyskać nowe środki zewnętrzne. Poczynił także komentarz do zmian w aktach ogólnopolskich, które wprost przekładają się na zmiany w sytuacji finansowej samorządów. Wspomnieniem o wzroście płacy minimalnej, cen energii czy o zmianie w polityce fiskalnej naznaczono, że, mimo najwyższej w historii kwoty w budżecie gmin,y jego siłą nabywcza może nie być taka duża.
Niemniej jednak Rada przyjęła Wieloletnią Prognozę Finansową oraz Budżet Gminy na 2020 rok jednomyślnie.
Zaprezentowany i przyjęty dziś projekt budżetu nie jest aktem, o jakim marzyliśmy, ale dzięki ciężkiej pracy osób zaangażowanych w jego powstanie pozwoli nam na zrealizowanie choć części z naszych planów
dziękował Radzie za głosowania wójt Ostałkiewicz.
Podobnie spokojny przebieg miały inne głosowania w sprawach przyjęcia programów profilaktycznych, które referowała kierownik Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej Dorota Sacher-Wejster, wsparcia Komendy Policji w Bielsku-Białej – Komisariatu w Jasienicy, zmian w budżecie na rok 2019 oraz zmian w opłatach lokalnych, a także w sprawie wyrażenia zgody na kontynuację zadania zapisanego w budżecie na rok 2019 w roku 2020. Wszystkie głosowania pokazywały pełną aprobatę Rady.
Przewodniczący Rady Gminy skierował także do Komisji Skarg Wniosków i Petycji skargę mieszkańców na wójta w sprawie zmiany organizacji ruchu na ul. Wrzosowej.
W części pytań poruszano między innymi kwestię wywozu odpadów, na co wyczerpująco odpowiedział wójt Ostałkiewicz oraz naczelnik Wydziału Spraw Komunalnych i Uzdrowiska Marcin Bednarek.