Rozwija się druga fala koronawirusa SarsCOV-2, coraz więcej osób choruje na COVID-19. W związku z tym Rząd, od 24 października, wprowadza nowe ograniczenia w funkcjonowaniu kraju.
Jakich zasad należy przestrzegać?
Wciąż jesteśmy zobowiązani dbać o higienę, dezynfekować ręce, nosić maseczki, wietrzyć pomieszczenia. Wszystko to, by chronić siebie i innych. Zasady dystansu społecznego, osłabione w okresie wakacyjnym zostają znów zaostrzone, celem zahamowania transmisji koronawirusa.
Ważną zmianą jest to, że cała Polska, już od jutra, staję się czerwoną strefą. W związku z tym czekają nas ograniczenia w liczbie osób w placówkach handlowych, uzależnione od wielkości sklepu: dla sklepów o powierzchni do 100 m2 – 5 os. na kasę, a dla sklepów powyżej 100 m2 powierzchni – 1 os. na 15 m2. Od Soboty obowiązuje także zakaz organizacji imprez okolicznościowych (wesela, konsolacje i inne). W czasie uroczystości religijnych na jedną osobę nie może przypadać mniej niż 7m2.
Komunikacja publiczna także będzie funkcjonować w zmienionej formie w całym kraju. Maksymalna ilość pasażerów to od jutra 50% zajętych miejsc siedzących lub 30% wszystkich miejsc w pojeździe. Zamknięte zostaną także sanatoria, tak, by nie tworzyć dużych grup osób narażonych, z racji wieku i stanu zdrowia, na ciężkie przechodzenie zakażenia koronawirusem.
Zgromadzenia, praca, szkoły
Wszystkie zgromadzenia powyżej 5 osób są zakazane, aby także w ten sposób zahamować transmisję COVID-19. Wyjątkami od tej zasady jest wspólne mieszkanie, praca, która wymaga takiej, lub większej ilości osób, pośrednio także nauka w szkołach. Polski system edukacji przechodzi bowiem w tryb hybrydowy. Oznacza to, że w trybie zdalnym uczyć się będą uczniowie ze szkół ponadpodstawowych, studenci oraz uczniowie szkół podstawowych powyżej czwartej klasy. Młodsze dzieci wciąż będą się uczyć stacjonarnie, chyba że lokalne uwarunkowania epidemiologiczne spowodują inną sytuację.
Nie oznacza to jednak czasu wolnego dla tych uczniów W godziny od 8 do 16 dzieci i młodzież do 16 roku życia nie będą mogły same wychodzić z domu, tylko pod opieką dorosłego. Nie będą to jednak osoby starsze, gdyż zachęca się osoby powyżej 70 roku życia do pozostania w domu. Jak mówił premier i Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Marlena Maląg, powołany zostanie Korpus Wsparcia Seniorów, który będzie wspierał najstarszych, potrzebujących wsparcia w zakupach czy codziennych czynnościach.
Na dwa tygodnie zamknięte zostaną bary, restauracje i lokale gastronomiczne dla obsługi stacjonarnej. To także ma być jednym ze sposobów, na zatrzymanie transmisji wirusa w społeczeństwie. Ważnym jest to, że, jak powiedział premier, okres ten może ulec wydłużeniu. Na pytania dziennikarzy o wsparcie, dla poszkodowanych w ten sposób przedsiębiorców stwierdził, że budżet państwa ma środki, by pomóc w rozwiązaniu problemów finansowych.
Zamknięte zostają także siłownie, baseny oraz kluby fitness. Mecze i wydarzenia sportowe odbywać się będą bez udziału publiczności, a wydarzenia kulturalne mogą się odbyć, gdy na widowni zapełnione zostanie maksymalnie 25% miejsc.