W poniedziałek, 27 maja 2019 roku, obchodziliśmy Dzień Samorządu Terytorialnego. Z tej okazji jak najserdeczniejsze życzenia wójt Radosław Ostałkiewicz przekazał pracownikom zatrudnionym w Urzędzie Gminy Jaworze oraz we wszystkich gminnych jednostkach organizacyjnych – zarówno tym wykonującym swoje obowiązki dzisiaj, jak i tym, którzy spędzają już swój czas obecnie na zasłużonej emeryturze, czy też tym, którzy w tak zwanym zmienili swoją ścieżkę zawodową.
Z okazji Dnia Samorządu Terytorialnego wójt gminy Jaworze Radosław G. Ostałkiewicz został zaproszony przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę do Belwederu na okolicznościowe spotkanie.
Radosław Ostałkiewicz: Podziękowałem zarazem wszystkim radnym – obecnym i byłym – za ich wkład w pracę dla naszej gminy, za ich zaangażowanie i trud. W szczególności wyrazy wdzięczności skierowałem w stronę byłych wójtów – Pana Pawła Mularza (1991-1994), ś.p. Czesława Wierzbickiego (1994-2002) oraz Pana Zdzisława Byloka (2002-2014) w uznaniu za wszystkie chwile ich życia, kiedy służyli Jaworzu, a także zastępców wójtów – ś.p. Rudolfa Galocza oraz Pana Romana Grenia.
Dnia 27 maja 1990 roku odbyły się pierwsze w pełni wolne (no może poza tymi do Senatu z 1989r.) i demokratyczne wybory w Polsce po zmianie systemu. Były to wybory do rad gmin i miast. Dnia 8 marca 1990 roku Sejm na wniosek Rządu Tadeusza Mazowieckiego uchwalił ustawę o samorządzie terytorialnego, na mocy której restytuowano samorząd lokalny po ponad półwieczu od jego likwidacji – najpierw przez hitlerowską okupację, a następnie sowiecki system zaprowadzony w Polsce.
Na pamiątkę tej chwili Sejm RP w drodze uchwały z dnia 29 czerwca 2000 r. na 10-lecie odrodzenia polskiego samorządu terytorialnego (w czasie kadencji 1997-2001, kiedy Prezydentem RP był Aleksander Kwaśniewski, Marszałkiem Sejmu RP – ś.p. Maciej Płażyński, a Prezesem Rady Ministrów – prof. Jerzy Buzek) ustanowił dzień 27 maja Dniem Samorządu Terytorialnego.
W uchwale można m.in przeczytać: „Idea odbudowy w Polsce autentycznego samorządu, utworzenia władz terytorialnych zdolnych do samodzielnego określania celów rozwoju lokalnego lub regionalnego, a także prowadzenia własnej polityki w tym zakresie, mogła zmaterializować się dopiero po 1989 roku w Odrodzonej Polsce, kiedy rozpoczął się proces reformowania ustroju państwa, decentralizacji władzy i stopniowego przekazywania jej w ręce obywateli – wspólnotom terytorialnym. (…) Sejm Rzeczypospolitej Polskiej wyraża uznanie i szacunek ludziom, którzy podjęli trud działania dla wspólnego dobra a szczególnie radnym, wójtom gmin, burmistrzom i prezydentom miast, starostom i marszałkom oraz pracownikom samorządowym, a także członkom ogólnopolskich, regionalnych i lokalnych związków i stowarzyszeń samorządowych”.
Z tej okazji wójt gminy Jaworze dr Radosław Ostałkiewicz został zaproszony wespół z innymi samorządowcami naszego regionu przez Kancelarię Prezydenta RP do Pałacu Belwederskiego na uroczyste obchody tego święta, którego gospodarzem był Prezydent RP Andrzej Duda. Prezydent RP w swoim przemówieniu mówił m.in. tak: „Demokracja lokalna sprawia, że obywatele mają istotny udział w pełnieniu władzy publicznej i mogą samodzielnie decydować o tym, co ich bezpośrednio dotyczy. W Polsce stanowi ona także jeden z filarów ustrojowych naszego niepodległego państwa. Jest ona wspólnym dobrem, które mądrze wykorzystujemy, aby żyć lepiej i godniej”.
List Prezydenta RP do samorządowców
Nasz region reprezentowali m.in. marszałek woj. śląskiego Jakub Chełstowski, starosta bielski (a zarazem prezes Związku Powiatów Polskich) Andrzej Płonka oraz wójtowie i burmistrzowie gmin Śląska Cieszyńskiego: Janusz Pierzyna – wójt Jasienicy, Anna Grygierek – Burmistrz Strumienia i członkini zarządu głównego Związku Gmin Wiejskich, Przemysław Korcz – burmistrz Ustronia i Tomasz Bujok – burmistrz Wisły.