W Szkole Podstawowej nr 2 w Jaworzu obchodzono dziś wyjątkowy dzień. Dwadzieścia pięć lat temu (dokładnie 11 listopada 1994 roku) odbyła się uroczystość nadania placówce imienia gen. br. Stanisława Maczka, który zmarł dokładnie miesiąc później, bo 11 grudnia 1994 roku. Ostatni list, jaki napisał, skierowany był na ręce jaworzan. Jak podkreśliła dyrektor Szkoły Podstawowej Nr 2 w Jaworzu Barbara Szermańska – w kolejną (tym razem 25. rocznicę śmierci patrona szkoły), „obchodzimy swojego rodzaju imieniny Szkoły, które są jej najważniejszym w roku świętem”.
Chociaż placówka oświatowa istnieje już kilka ładnych nie tyle lat, ile dekad, to szkoła nie miała do tej pory patrona – osoby, której imię mogłaby z dumą nosić i pamięci której stałaby się kustoszem. W końcu, po latach komunistycznej tułaczki ze Stanisławem Bularzem, znalazł się zasłużony żołnierz i bohater, którego czyny i dokonania stanowią i dzisiaj dumę dla uczniów placówki, a zarazem są światłem w historii Polski i Polaków. Właśnie to imię patrona, niosące za sobą historię wielu zawirowań i walki, tak bardzo sprawdziło się w placówce, która ze Szkoły Podstawowej stanie się Gimnazjum, tylko po to, by znów wrócić do roli „podstawówki”. „Bijcie się twardo, ale po rycersku” – powiedział gen. St. Maczek – co do dzisiaj jest maksymą naszej szkoły, gdzie Bóg, Honor i Ojczyzna to hasło przednie edukacyjnej walki o lepszą Polskę.
Generał broni Stanisław Maczek to postać wyjątkowa w polskiej historii. Pierwszy dowódca pancernej brygady w Polskich siłach zbrojnych, doświadczony strateg, osoba, której kunszt wojenny doceniali i do tej pory zachwalają nie tylko mieszkańcy naszego kraju, ale i różnych miejscowości, które znajdują się na historycznym szlaku zwycięskiego pochodu Polskich Ził Zbrojnych na zachodzie Europy. Człowiek, którego komunistyczna Polska pozbawiła obywatelstwa, a której honoru broni dzisiaj Jaworze.
W tak szczególnym dniu pojawili się więc znamienici goście, by wspólnie świętować piękne chwile wraz z „Drużyną Maczka”. Na sali zasiedli wójt Jaworza Radosław Ostałkiewicz, przewodniczący Rady Gminy Zbigniew Putek, zastępca wójta Anna Skotnicka-Nędzka, James Jurczyk – Prezes Beskidzkiego Stowarzyszenia Maczkowców oraz przedstawiciel Grupy Rekonstrukcyjnej „Breda”. Obecni byli także dyrektorzy innych palcówek oświatowych Gminy, emerytowani nauczyciele szkoły, była dyrektor Gimnazjum Anna Bielecka, a także absolwenci lat ubiegłych. Wszystkich serdecznie przywitała dyrektor Barbara Szermańska wespół z wicedyrektor Jadwigą Spodzieją.
Goście oraz uczniowie szkoły mogli wspólnie obejrzeć przedstawienie, które przygotowała młodzież klasy 8 pod kierunkiem nauczycielki historii – pani mgr Doroty Klajmon. A było na co popatrzeć. Na scenie zaprezentowano losy Stanisława Maczka oraz szczeble jego wojskowej kariery, które przeszedł, by otrzymać ostatecznie stopień generała Wojska Polskiego. Pojawiły się historie ze szlaku bojowego kierowanej przez niego I Dywizji Pancernej. Wspomniano także Maczkowców z naszego terenu z kpt. Czesławem Czubajem na czele, który był pomysłodawcą patronatu naszej szkoły (w uroczystościach wzięła udział jego córka, a niegdysiejsza nauczycielka tejże szkoły – pani mgr Barbara Staś). Jako że uroczystość dotyczyła okrągłej rocznicy nadania imienia, przypomniane zostały największe osiągnięcia szkoły oraz wyjątkowe momenty z historii SP 2 (niegdyś Gimnazjum).
Na koniec najlepsze życzenia placówce złożył wójt Radosław Ostałkiewicz oraz prezes Beskidzkiego Stowarzyszenia Maczkowców James Jurczyk.
Galeria zdjęć:
25 lat patrona Szkoły Podstawowej nr 2