Jeszcze w tym roku na terenie Jaworza stanie 5 tzw. eko-słupków, które w prosty sposób, bo kolorem, zasygnalizują małym dzieciom, młodzieży, nam dorosłym i naszym seniorom informację o jakości powietrza. Chociaż to nie gmina odpowiada za jego stan, bo ten zależy głównie od nas samych i naszej praktyki opalania domu, to obowiązkiem gminy jest monitorowanie sytuacji atmosferycznej oraz dostarczanie jej mieszkańcom sprawdzonej informacji. Poza tym konieczne jest uświadamianie mieszkańców, że spalanie śmieci czy paliwa małoenergetycznego to po prostu śmierć na raty – roślin, ekosystemu i nas samych, i to nie koniecznie w tym pokoleniu…
Eko-Słupek to urządzenie przeznaczone do sygnalizowania jakości powietrza za pomocą koloru światła. Jest on wyposażony w oświetlenie LED-owe, które na podstawie cogodzinnych (lub cokwadransowych) wyników pomiaru stężenia pyłów zawieszonych, jak również innych zanieczyszczeń, przybiera barwę zgodną z Polskim Indeksem Jakości Powietrza. Produkt ten zdobył prestiżową nagrodę Ekolaur w kategorii Ekoprodukt, zielone technologie za przedsięwzięcie „Eko-Słupek AirSensor” w 18. edycji Konkursu „Ekolaury Polskiej Izby Ekologii 2019” – zob.: https://e-gminy.pl/airsensor/.
Eko-słupki poinformują mieszkańców m. in. o takim stężeniu zanieczyszczeń w powietrzu, jak dwutlenku siarki (SO2), ozonu (O3), pyłów zawieszonych PM 1, PM 2.5, PM 10 czy formaldehydów. Dodatkowo „wykonają” pomiar ciśnienia atmosferycznego, temperatury i wilgotności.
Warto postawić na edukację tych najmniejszych i szerzyć świadomość wśród tych nieco starszych. Dzieci nie umieją czytać, ale świetnie rozumieją symbole i kolory, z kolei osoby starsze nie zawsze mają zainstalowanej appki, by orientować się w sytuacji smogowej. No i moje pokolenie – zajrzy w telefon od czasu do czasu, a jadąc samochodem czy spacerując, od razu się zorientuje w temacie i podejmie decyzję, czy iść i dalej, czy może wrócić do domu… Tym bardziej, że aktualizacja słupkowej lampki to takt co ok. 10 minut.
Chciałbym, by ten (nie)zwykły alert świetlny informował nas na pierwszy rzut oka, jaki jest stan powietrza w danej chwili. Najważniejsza jest informacja i świadomość. To moja rola w tym zakresie – mówi wójt Radosław Ostałkiewicz.
Wójt Radosław Ostałkiewicz zaproponował następujące lokalizacje:
- Szkoła Podstawowa Nr 1 i Przedszkole Nr 1 i Ośrodek Zdrowia,
- Szkoła Podstawowa Nr 2, Hala Sportowa, Muzeum Fauny i Flory Morskiej i Śródlądowej (na przystanku),
- Przedszkole Nr 2,
- Arboretum przy UG Jaworze (latem będzie informował także o ozonie),
- Park Zdrojowy – Fontanna Trzech Sióstr.
Inne lokalizacje (w związku z brakiem dostępu do zasilania 230V) na chwilę obecną nie wchodzą w grę – szczególnie, jeśli chodzi o Jaworze Górne czy Nałęże – niemniej jednak podejmujemy działania, by i w tym terenie podobne urządzenia znalazły swoją lokalizację.
Więcej na ten temat m.in. tutaj: Gazeta Wyborcza Bielsko-Biała