18 września odbyło się podsumowanie XII edycji Krajowego Konkursu Energetycznego im. Prof. Jacka Malko pod hasłem „Wszystko zależy od energii!”. W tym roku, nietypowo- ze względu na pandemię, organizatorzy konkursu spotkali się z zaproszonymi gośćmi w przestrzeni wirtualnej.
Gala finałowa XII edycji konkursu przyjęła hybrydową formę. Przedstawiciele Fundacji Świadomi Klimatu i Stowarzyszenia Jaworze-Zdrój, czyli organizatorzy tej edycji, zasiedli w małym gronie w studiu telewizyjnym jednego z wieloletnich patronów medialnych inicjatywy — telewizji Dla Ciebie TV w Jaworznie. Pozostali uczestnicy dołączyli do wydarzenia przez internet, a całość była transmitowana na fanpage’u Krajowego Konkursu Energetycznego na Facebooku.
— W tym roku po raz pierwszy zdecydowaliśmy się spotkać na finale online. Oczywiście powodem tej decyzji były względy bezpieczeństwa, nie chcieliśmy narażać zdrowia żadnego z gości. Nie ukrywam, że było to dla nas spore wyzwanie, ale wszystko się udało. Plusem takiej formy było to, że galę mógł obejrzeć każdy z dostępem do sieci — mówi Artur Stanowski, Prezes Fundacji Świadomi Klimatu.
Kilka słów od laureatów (i nie tylko)
Podczas gali finałowej można było usłyszeć prezentacje laureatów: Karoliny Chról, Katarzyny Meller i Teodora Sawickiego. Młodzi i niezwykle zdolni pasjonaci energetyki opowiedzieli więcej o swoich pracach konkursowych, przedstawili swoje przemyślenia i podsumowali wnioski. Tegoroczną edycję podsumował przewodniczący komisji konkursowej, prof. dr hab. inż. Waldemar Kamrat z Politechniki Gdańskiej.
— Poziom prac nadesłanych przez laureatów był wyrównany, wszystkie były świetne i dlatego tym razem jury konkursu postanowiło nagrodzić równorzędnymi wyróżnieniami wszystkich laureatów. Bardzo nas to cieszy, że młodzi ludzie angażują się w problematykę energetyki, zrównoważonego rozwoju czy odnawialnych źródeł energii — podsumowuje dr Halina Rechul, autorka i koordynatorka Krajowego Konkursu Energetycznego.
W czasie wydarzenia można było poznać jury konkursu, ambasadorów, sponsorów, partnerów i partnerów medialnych, a także nauczycieli i uczniów pełnych dobrej energii.
Nauczyciele i uczniowie z pozytywną energią
Uczeń Pełen Dobrej Energii — to nowe wyróżnienie, które w tym roku zostało przyznane przez komisję konkursową po raz pierwszy. Z wnioskiem o takie wyróżnienie wystąpili Nauczyciele Pełni Pozytywnej Energii, aktywni uczestnicy projektu Krajowy Konkurs Energetyczny: Ewa Kozak z Cieszyna, Marzanna Mazur-Witek z Mielca, dr inż. Agnieszka Raducka ze Szczecina, Ewa Krzysztofik i Agnieszka Żak z Jaworzna. Ich celem było docenienie najambitniejszych uczniów pod ich skrzydłami, którzy interesują się energetyką i ekologią.
Tytułem Ucznia Pełnego Dobrej Energii wyróżnieni zostali: Kamil Kufel i Robert Rybak z Zespołu Szkół im. prof. Janusza Groszkowskiego w Mielcu, Szymon Cichoń i Arkadiusz Lechwar z Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Jaworznie, Oskar Orzechowski z Zespołu Szkół Nr 2 im. Władysława Orkana w Szczecinie, Julia Kurdyk z Zespołu Szkół Elektronicznych i Informatycznych w Sosnowcu oraz Marta Chwastek z Zespołu Szkół Budowlanych w Cieszynie.
Nagroda dla… konkursu
Warto wspomnieć, że w tym roku Fundacja Świadomi Klimatu otrzymała od zwycięzców biegu „Run Like The Wind”, organizowanego przez Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej, specjalne wyróżnienie — laureaci przekazali fundacji swoją nagrodę.
Szczegóły XIII edycji Krajowego Konkursu Energetycznego zostaną ogłoszone na wiosnę 2021 roku. Zapraszamy do udziału!
Sponsorzy XII edycji Krajowego Konkursu Energetycznego:
Polskie Sieci Elektroenergetyczne S.A. (Sponsor Główny),Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej i PGNiG Termika Energetyka Przemysłowa SA.
Partnerzy: Gmina Jaworze (partner strategiczny), Viessmann Sp. z o.o., Energoprojekt-Katowice SA, Stowarzyszenie ds. Rozliczania Energii, Energetyka Cieplna Opolszczyzny (ECO SA).
tekst: dr Halina Rechul
Zapraszamy do obejrzenia relacji, przygotowanej dla organizatorów przez dlaCiebietv.