Budowa domowej elektrowni słonecznej jest coraz bardziej opłacalna. Dzięki nowej ustawie i wprowadzenie systemu prosumenckiego, gospodarstwa domowe korzystające z odnawialnych źródeł energii mogą jeszcze lepiej zarządzać wytworzoną energią elektrycznym. Dzięki temu zakup systemu fotowoltaicznego jest bardziej efektywny.
Problemem skutecznie spowalniającym wzrost inwestycji w odnawialne źródła energii było niedopasowanie produkcji energii do jej zapotrzebowania w gospodarstwie domowym. Największe zapotrzebowanie na energię elektryczną w typowym gospodarstwie domowym występuje o poranku oraz popołudniu. Tymczasem produkcja oparta na zasilaniu słonecznym pozwala wytworzyć najwięcej energii w trakcie dnia, gdy rodzina przebywa poza domem. Przed wejściem w życie nowych przepisów nie było możliwości tzw. odsprzedaży nadwyżki energii wyprodukowanej przez przydomowy układ fotowoltaiczny.
Od 1 lipca 2016 roku obowiązują nowe zasady rozliczania domowych instalacji fotowoltaicznych produkujących energię elektryczną w procesie przetwarzania promieniowania słonecznego. Zdaniem ekspertów, tym samym dąży się do zwiększenia ilości odnawialnych źródeł energii w Polsce, a wprowadzenie nowych rozwiązań znacząco uporządkuje sytuację wytwórców energii z OZE. Dzięki nowej ustawie, wytwórcy energii z przydomowych elektrowni słonecznych otrzymali możliwość „zmagazynowania” nadwyżki mocy. Mówiąc w skrócie: nadwyżka energii zostaje oddana do zakładu energetycznego i w dowolnym momencie może zostać odebrana w wysokości 80 proc. oddanej energii w przypadku instalacji do 10kWp i 70 proc. w przypadku instalacji od 10 do 40 kWp.
___________
Spotkanie z firmą zajmującą się od 10 lat sprzedażą i montażem instalacji fotowoltaicznych odbędzie się 19 maja 2017r. o godzinie 18 w Sali „Pod Goruszką”. Firma zaprezentuje najnowsze rozwiązanie wraz z możliwością dotacji. Zapraszamy!
___________
Uwaga: Gmina Jaworze nie jest organizatorem ww. spotkania – niniejsze ogłoszenie zamieszcza się na prośbę organizatora.