Renata i Edward Podstawni zostali tegorocznymi laureatami Srebrnej Cieszynianki z Gminy Jaworze. Uroczysta Sesja Rad Samorządów Ziemi Cieszyńskiej odbyła się tradycyjnie 11. listopada w Teatrze im. Adama Mickiewicza w Cieszynie. Obiekt wypełnił się po same brzegi, bo też Laury Ziemi Cieszyńskiej to tak naprawdę najważniejsze wyróżnienie na Śląsku Cieszyńskim. Wyróżnienia te są przyznawane przez Stowarzyszenie Samorządowe Ziemi Cieszyńskiej od 1997 roku. W 2011 roku do tego grona dołączyła ponownie Gmina Jaworze. Spotykamy się dziś z podwójnej okazji. Przede wszystkim to już 101 lat, odkąd Polska odzyskała niepodległość i temu świętu był poświęcony cały poniedziałek. Z drugiej strony już po raz 23. wręczać będziemy Cieszynianki – mówił, witając gości Mieczysław Szczurek, starosta cieszyński, gospodarz wieczoru.
W poniedziałek 11 listopada na deskach cieszyńskiego teatru wręczono w sumie 15 Cieszynianek. Czternaście z nich to Srebrne, przyznane przez gminy z powiatu cieszyńskiego, powiat cieszyński oraz Gminę Jaworze (jako jedyną spoza powiatu cieszyńskiego), do tego trzeba doliczyć Honorową Złotą, którą otrzymała Danuta Koenig, przez całe życie związana z Ustroniem, długoletnia naczelnik Wydziału Oświaty,Kultury, Sportu i Turystyki Urzędu Miasta, promująca na emeryturze słowa Wojciecha Młynarskiego „I chociaż życia południe, jest cudnie”.
Z Jaworza na Uroczystą Sesję Rad Samorządów Ziemi Cieszyńskiej przyjechała całkiem spora grupa jaworzan. Laur Srebrnej Cieszynianki wręczyli Renacie i Edwardowi Podstawnym na teatralnej scenie Radosław Ostałkiewicz, wójt Jaworza, oraz Zbigniew Putek, przewodniczący Rady Gminy Jaworze. Krótkie uzasadnienie przeczytał jaworzański włodarz: „Laur Srebrnej Cieszynianki otrzymują państwo Renata i Edward Podstawni za poświęcenie w propagowanie dziedzictwa i kultury regionalnej Śląska Cieszyńskiego, w szczególności za aktywną działalność społeczną i kulturalną na rzecz środowiska lokalnego Jaworza, a także za wieloletni udział w koncertach chóru Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Jaworzu, działalność w Towarzystwie Miłośników Jaworza oraz Stowarzyszeniu „Jaworze Zdrój”.
W Cieszynie pojawili się najbliżsi: córka Magdalena z mężem i dziećmi oraz teściem, sukcesu gratulowali także członkowie TMJ na cele z prezesem Ryszardem Stanclikiem oraz jego zastępczynią, Ireną Steklą. Jeszcze się dobrze po dożynkach, na których pełniliśmy rolę gazdów, nie pozbieraliśmy, a tutaj spłynął na nas kolejny splendor. Zostaliśmy wskazani do nagrody przez Towarzystwo Miłośników Jaworza, które krzewi cieszyński folklor, za co chcieliśmy bardzo podziękować – powiedział Edward Podstawny. To dla nas ogromne wyróżnienie – dodała jego żona. Sukces krótko skomentowała w mediach społecznościowych, córka Magda Klima: „Cudownych rodziców mam”.
Listopadowa gala w Teatrze im. Adama Mickiewicza trwała blisko trzy godziny. O program artystyczny zatroszczył się między innymi Chór Mieszany „Echo”, który wykonał kilka ważnych utworów. Przy „Gaude Mater Polonia”, „Ojcowskim domu” oraz „Szumi jawor, szumi” wszyscy wstali.
Tekst i zdjęcia: Tomasz Wolff – redaktor naczelny „Echa Jaworza”
Renata i Edward Podstawni są działaczami społecznymi w gminie Jaworze. W związku małżeńskim są od 45 lat. Wychowali i wykształcili dwoje dzieci, które założyły już swoje rodziny. Renata była wieloletnią nauczycielką w Szkole Podstawowej nr 3 w Bielsku-Białej, a Edward pracował w Bielskiej Fabryce Maszyn Włókienniczych „Befama”, a także w „Proseat” w Wapienicy. Obecnie oboje są na emeryturze.
Przygodę z kulturą zaczęli w Regionalnym Zespole Pieśni i Tańca „Jaworze” w 1969 roku. Renata była choreografem zespołu W latach 1969-1974, a później od 1983 do 1991 roku została kierownikiem artystycznym i choreografem zespołu. Edward wówczas pełnił funkcję prezesa łącząc ją z tańcem i śpiewem. W latach 1992-2000 działał w gminie przy ówczesnej Szkole Podstawowej nr 3 w Jaworzu Dziecięcy Zespół Regionalny Pieśni i Tańca „Małe Jaworze” prowadzony również przez Renatę.
Po zakończeniu działalności w zespole, oboje małżonkowie wstąpili do Ewangelickiego Chów Kościelnego, w którym działają do dzisiaj. Renata jest członkiem zarządu chóru, pełniąc funkcję kronikarza. Ponadto Państwo Podstawni są aktorami-amatorami w jaworzańskim teatrze „Kurort”. Wraz z członkami teatru przygotowali kilka premier, które corocznie ogląda około 700 widzów z Jaworza i okolic.
Renata i Edward pomimo, że nie są członkami Towarzystwa Miłośników Jaworza, współpracują z nim, przygotowując krótkie programy artystyczne związane z tańcami i obrzędami cieszyńskimi podczas organizowanego przez TMJ co roku Balu Śląskiego.
Po usamodzielnieniu się Jaworza i odłączeniu od Jasienicy, Renata przez dwie kadencje była członkiem Komisji Oświaty, Kultury i Sportu przy Radzie Gminy od 1991 1998 roku. Edward jest radnym Rady Gminy od 2014 roku. Jest również członkiem Rady Parafialnej Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Jaworzu. W związku z działalnością kulturalną, Renata w roku 1989 otrzymała Srebrny Krzyż Zasługi, Edward: Złotą Odznakę Kultury.
Oboje są członkami Stowarzyszenie Jaworze Zdrój. Uhonorowani zostali medalami medalami zasłużonych dla Jaworza z okazji 700-lecia Jaworza oraz z okazji 25-lecia samodzielności Gminy Jaworza.