„Gaudeamus igitur” rozbrzmiało w sali „Pod Goruszką” – tak rozpoczął się pierwszy rok akademicki Jaworzańskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. W inauguracji uczestniczyło ponad stu słuchaczy.
Sala „Pod Goruszką” wypełniła się po brzegi studentami uniwersytetu, który rozpoczął swoją działalność w Jaworzu. Tak było podczas inauguracji Roku Akademickiego A.D. 2017/2018 Jaworzańskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. To nowa inicjatywa w gminie Jaworze, która aktywizuje osoby starsze – emerytów i rencistów, którzy mogą skorzystać z bogatego wachlarza propozycji zajęć i wydarzeń, które będą się odbywały w ramach tego przedsięwzięcia.
Inaugurację pierwszego roku akademickiego w Jaworzu rozpoczęła jaworzanka dr Anna Klinik – szefowa Stowarzyszenia Wsparcia Społecznego „Feniks” z siedzibą w Cieszynie, które wspólnie z Gminą Jaworze realizuje projekt. To dla nas bardzo ważne, że mamy takie wparcie w realizacji pomysłu Uniwersytetu Trzeciego Wieku w gminie Jaworze. Niewiele stowarzyszeń może liczyć na takie zaangażowanie ze strony gminy, za co serdecznie dziękujemy Wójtowi Gminy Jaworze dr. Radosławowi Ostałkiewiczowi. Mamy bogate zaplecze, możemy liczyć na wsparcie, toteż mile widziane są wszelkie inicjatywy i pomysły na realizację zajęć. Mam nadzieję, że będzie to dla Państwa wspaniały czas, a nasz uniwersytet sprosta Waszym oczekiwaniom – mówiła podczas otwarcia dr Anna Klinik.
Dr Anna Klinik – przewodnicząca zarządu Stowarzyszenia Wsparcia Społecznego „Feniks”
Głos zabrał również Wójt Gminy Jaworze dr Radosław G. Ostałkiewicz. Dziękuję za taką frekwencję, to dla nas wiele znaczy. To dowód na to, że nikt z Państwa nie chce być postrzegany jako osoba na emeryturze czy rencie, bo „kto się uczy, pozostaje młody”. Mam nadzieję, że to dzieło będzie rozkwitać w Jaworzu, a Państwo wypełniać będziecie swój czas kolejnymi zajęciami. Ze swojej strony obiecuję, że samorząd będzie wspierać to dzieło, jednak gwarantuję, że zawsze będziecie autonomiczni – zapewnił.
Tuż potem przyszedł czas na występ artystyczny, który zapewnił Dziecięcy Zespół Regionalny działający przy Szkole Podstawowej Nr 1 im. Marii Dąbrowskiej, prowadzony przez Panie Lidię Lankocz i Agnieszkę Konieczną. Dzieci pokazały piękne cieszyńskie tańce i pieśni regionalne, które nagrodzone zostały gromkimi oklaskami. Akompaniament zapewnili Pani Janina Czader (akordeon) i Pan Michał Pasterny – radny Młodzieżowej Rady Gminy Jaworze (klarnet).
Sporym zainteresowaniem słuchaczy cieszył się wykład inauguracyjny „Płaszczyzny i uwarunkowania wykluczenia społecznego osób z niepełnosprawnością” wygłoszony przez prof. zw. dr. hab. Zenona Gajdzicy – dziekana Wydziału Etnologii i Nauk o Edukacji Uniwersytetu Ślaskiego w Cieszynie, który to Wydział objął swoim patronatem Jaworzański Uniwersytet.
Profesor Gajdzica w swoim inauguracyjnym wykładzie mówił między innymi „Wykluczanie jest spychaniem jednostek, grup, a nawet całych społeczności poza główny nurt życia społecznego przez lokalne (lub/i globalne) procesy ekonomiczne, społeczne, edukacyjne, prawne. W wyniku tego procesu jednostki lub całe grupy zostają pozbawione możliwości samodzielnego funkcjonowania materialnego i zostają skazane na izolację kulturową i zamknięcie w kręgu trudno przezwyciężalnych barier. Tak więc wykluczenie jest nieuczestniczeniem, a zarazem ostrym przejawem marginalizacji. Jest ono skutkiem dystansowania, dewaluacji, dyskryminowania, zaś punktem wyjścia do wykluczania są stereotypy…”.
Specjalnie dla słuchaczy podczas inauguracji wystąpił też unikalny w skali kraju, a nawet świata, Niemy Chór Uniwersytetu Śląskiego, który na co dzień działa pod Kołem Naukowym Pedagogów na Wydziale Etnologii i Nauk o Edukacji. Opiekunem i dyrygentem chóru jest mgr Anna Wojtas-Rduch. Chórzyści to członkowie Koła Naukowego Pedagogów oraz wykładowcy Zakładu Pedagogiki Specjalnej. Utwory muzyczne tłumaczą oni na język migowy. W Jaworzu zaprezentowali piosenkę „Orła cień” z repertuaru zespołu Varius Manx.
Na słuchaczy Jaworzańskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku czeka szereg propozycji. Początkowo będą spotykać się dwa razy w miesiącu, a po rozwinięciu pełnych form pracy Uniwersytetu będą prowadzone zajęcia dodatkowe takie jak: lektoraty, warsztaty, seminaria, zajęcia na basenie itp. Już podczas inauguracji rozmawiano o kolejnych propozycjach rozszerzenia planu zajęć.
Nie starzeje się ten, kto nie ma na to czasu – powiedział onegdaj Benjamin Franklin. A czasu na starzenie nie ma ten, kto ma czas na uczestnictwo w Jaworzańskim Uniwersytecie Trzeciego Wieku… I jak relacjonowało Radio Bielsko:
„TO NIESPOTYKANE.
ZABRAKŁO MIEJSC SIEDZĄCYCH!”
_____
Osobą kontaktową w sprawach dotyczących Uniwersytetu Trzeciego Wieku jest Sekretarz Gminy Jaworze mgr Ewelina Domagała, pracująca na co dzień w UG Jaworze – pok. 107, tel. 33 828 66 00.
.