Emerytura albo renta nie musi oznaczać popadnięcia w letarg czy przejścia w stan braku aktywności społecznej. Nie musi się równać ona także pogorszeniu jakości życia – ale wręcz przeciwnie może ona stanowić przejście w zupełnie nową jakość życia. Właśnie wtedy nasi zachodnioeuropejscy rówieśnicy czują się pełnowartościowo, a ten etap ich życia przynosi im wielką satysfakcję i zupełnie nowe możliwości. Dlaczego mamy mieć się inaczej niż Duńczyk/Dunka, Szwajcar/Szwajcarka albo Włoch/Włoszka?
W polskiej rzeczywistości wycofanie się z aktywnego życia zawodowego i wejście w tzw. „trzeci wiek” często równało się uczuciu pustki i izolacji, co wiązało się ze zmniejszeniem satysfakcji z życia. Ale to tylko istniejące w naszym społeczeństwie stereotypy dotyczące ludzi starszych, z którymi należy raz na zawsze skończyć. Wiek senioralny to nie koniec życia, a wręcz przeciwnie – to czas, kiedy po wielu latach pracy możemy zacząć cieszyć się życiem i korzystać z jego blasków i możliwości. Przełammy te szare PRL-owskie stereotypy!
Jak można wyczytać z badań naukowych, seniorzy mają olbrzymie możliwości rozwojowe, potrzebę aktywnej działalności w różnych dziedzinach życia społecznego – kulturalnego, politycznego, oświatowego itp., a także wykazują zamiłowanie do rozwijania wielu zainteresowań. Osoby starsze uczące się często ujawniają zdolności nieobecne na wcześniejszych etapach rozwoju, a ich intuicja bywa trafniejsza niż w młodszych latach, zaś rozumienie problemu jest głębsze, a wiedza ekspercka budzi szacunek i podziw.
Życie we współczesnym społeczeństwie pełnym dynamicznych przemian wymaga stałego aktualizowania wiedzy i informacji. Edukacja ustawiczna (uczenie się od przedszkola aż do starości) jest jednym z najlepszych sposobów, aby sprostać wyzwaniom spowodowanych gwałtownym rozwojem technologicznym, globalizacją czy przeobrażeniami społeczno-ekonomicznymi. Dlatego tak istotne jest włączanie seniorów do systemu ciągłego kształcenia, aby mogli oni brać aktywny udział we wszystkich zmianach zachodzących wokół nich. Kształcenie przez całe życie służy ponadto zachowaniu sprawności psychicznej, fizycznej i intelektualnej, utrzymuje umysł w dobrej kondycji, korzystnie wpływa na nasze samopoczucie, umożliwiając nam nawiązywanie nowych kontaktów oraz wykorzystywanie drzemiącego w nas doświadczenia i umiejętności.
Uniwersytety Trzeciego Wieku od dekad świetnie wpisują się w ideę kształcenia się przez całe życie i są jedną z najpopularniejszych form edukacji ludzi starszych nie tylko w Polsce, ale i na całym świecie – przede wszystkim w Zachodniej Europie. Inicjatywa ta spotyka się z coraz większym zainteresowaniem ze strony seniorów, dla których również ważne jest zaspokojenie takich potrzeb jak potrzeba samokształcenia się, poszerzania wiedzy i umiejętności, potrzeba uznania i utrzymywania więzi międzyludzkich, czy możliwość realizacji pasji i marzeń, na które do tej pory nie było czasu. Pragniemy, abyście i w Jaworzu mogli skorzystać z takich możliwości.
Wójt Gminy Jaworze dr Radosław G. Ostałkiewicz przy współpracy ze Stowarzyszeniem Wsparcia Społecznego „Feniks” z siedzibą w Cieszynie i jej prezeską dr Anną Klinik, dostrzegając znaczenie Uniwersytetów Trzeciego Wieku w obszarze edukacji permanentnej i wychodząc naprzeciw oczekiwaniom społeczności lokalnej Gminy Jaworze, zaprasza do czynnego uczestnictwa oraz zapisów do nowo powołanego z dniem 1 października 2017 roku Jaworzańskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku (JU3W). Uniwersytet działał będzie pod patronatem naukowym Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach – Wydziału Etnologii i Nauk o Edukacji w Cieszynie.
Rekrutacja na Jaworzański Uniwersytet Trzeciego Wieku przebiegać będzie we wrześniu 2017 roku, zaś słuchaczami mogą zostać osoby na emeryturze bądź rencie, które chcą uczestniczyć w zajęciach organizowanych przez UG Jaworze i SWS „Feniks”. Słuchacze spotykają się początkowo na zajęciach dwa razy w miesiącu, a po rozwinięciu pełnych form pracy Uniwersytetu będą prowadzone zajęcia dodatkowe takie jak: lektoraty, warsztaty, seminaria, zajęcia na basenie itp. Zajęcia potrwają zapewne kilka semestrów. Na chwilę obecną to dopiero początek…
Zajęcia, o których mowa wyżej, to prawdziwie uniwersytecki program. Słuchacze otrzymają stosowne legitymacje, a na zakończenie procesu edukacji – „uniwersytecki dyplom”. Zajęcia prowadzone będą w obiektach administrowanych lub podnajmowanych przez Gminę Jaworze. Organizowane będą także wykłady otwarte, na które zapraszani będą specjaliści z różnych dziedzin, sympozja, spotkania integracyjne a także wycieczki turystyczno-krajoznawcze. Dodatkową zaletą studiowania na Jaworzańskim Uniwersytecie Trzeciego Wieku będzie bogata oferta przedmiotów, w których można uczestniczyć zgodnie ze swoimi zainteresowaniami. Przykładowe kursy/przedmioty to np. nauka masażu, kursy komputerowe, lektoraty języków obcych, kulturoznawstwo, historia sztuki, rękodzieło, zdrowe żywienie. Wiele będzie zależeć także od Państwa potrzeb czy wskazówek…
Dla wielu słuchaczy możliwość podjęcia systematycznej nauki oraz udział w zajęciach aktywizujących intelektualnie i fizycznie jest rodzajem terapii w różnego rodzaju schorzeniach „trzeciego wieku” lub po prostu sposobem na samotność i nudę. Z pewnością warto wcześniej przygotować się do przejścia na emeryturę i dobrze zaplanować sobie ten czas. Uniwersytety Trzeciego Wieku z szeroką propozycją interesujących wykładów i warsztatów wspierają seniorów w rozwoju i nauce nowych umiejętności, pozwalają twórczo spędzić czas oraz nawiązać cenne przyjaźnie.
Osoby zainteresowane edukacją w Jaworzańskim Uniwersytecie Trzeciego Wieku mogą uzyskać dodatkowe informacje o trybie, sposobie i zakresie działań oraz szczegółach związanych z funkcjonowaniem Uniwersytetu:
- w siedzibie Urzędu Gminy Jaworze u Sekretarz Gminy – Pani Eweliny Domagały (pok. 107) w godzinach pracy Urzędu lub
- telefonicznie z przedstawicielami Zarządu Stowarzyszenia Wsparcia Społecznego „Feniks” (tel. 605 109 513, 603 687 767).
Przewiduje się, iż spotkanie organizacyjne z kandydatami na słuchaczy Uniwersytetu (JU3W) odbędzie się w czwartek – 28 września 2017 roku o godzinie 16:00 w Sali Sesyjnej „Pod Goruszką” – ul. Szkolna 97 (budynek Gminnej Biblioteki Publicznej w Jaworzu).
Przewodnicząca Zarządu |
Wójt Gminy Jaworze dr Radosław G. OSTAŁKIEWICZ |