Ciężki rok pandemii koronawirusa odcisnął swoje piętno na wielu fragmentach naszego życia. Jak przez ten rok zmieniła się liczba mieszkańców Jaworza?
Słowami wstępu do prezentacji sytuacji demograficznej w Jaworzu na koniec trudnego 2020 roku, niech będą słowa Naczelnik Wydziału Stanu Cywilnego i Spraw Obywatelskich, Pani Izabela Stwory.
„Działalność związana z meldunkami, wydawaniem odpisów i aktów stanu cywilnego, wydawaniem dowodów osobistych- są to bardzo często sprawy, które nie mogą czekać. Dlatego, pomimo pandemii roku 2020, staraliśmy się wszystkie sprawy realizować na bieżąco. Często klientami naszego Urzędu byli także mieszkańcy innych gmin, ponieważ kilka lat temu ustawodawca wprowadził tak zwane „odmiejscowienie”, czyli możliwość załatwienia wielu spraw przez obywateli, poza miejscem ich stałego zameldowania. Trzeba przyznać, że dzięki szybkości i łatwości obsługi, ilość osób zameldowanych w innych gminach a załatwiających w naszym urzędzie swoje sprawy stale rośnie.”
Mieszkańcy Jaworza w liczbach
Jaworzanie i nie tylko
Liczba mieszkańców Jaworza, zameldowanych na stałe w naszej miejscowości, wynosi obecnie 7032 osoby. Większość, bo aż 3655 osób, stanowią przedstawicielki płci pięknej, ku uciesze 3377 mężczyzn. Niewątpliwe uroki Jaworza i zapewne także … jego mieszkanek, stanowiły zachętę dla 111 panów, by zameldować się u nas na pobyt czasowy. Z tej samej możliwości skorzystały 83 panie, które czasowo zamieszkują naszą miejscowość. Oznacza to, że oficjalna liczba obywateli, związanych meldunkiem z Jaworzem, wyniosła na koniec 2020 roku 7226 osób.
Nasz Urząd Stanu Cywilnego obsługiwał także 68 obywateli innych Państw. Największą grupę stanowili obywatele Ukrainy mieszkający w Jaworzu. Z ciekawostek warto zaznaczyć, że sprawy związane ze swoim pobytem czasowym załatwiała w naszym urzędzie także jedna osoba z paszportem słonecznej i ciepłej Wenezueli.
W minionym roku przybyło nam 160 nowych mieszkańców. Zameldowało się u nas 88 pań oraz 72 panów. Liczba ta cieszy, gdy porównamy ją z ilością wymeldowań. Ta w naszym Urzędzie wyniosła 84. Wśród osób zmieniających miejsce zameldowania w budynku przy ulicy Zdrojowej 82 było 45 pań i 39 panów. 67 wymeldowań odbyło się w innych Urzędach.
Nasza piramida
Ze szkoły lub z gazet kojarzyć możemy pojęcie piramidy demograficznej. Tutaj, zamiast kamieni lub cegieł, kolejne warstwy tworzą poszczególne grupy wiekowe, uszeregowane od najmłodszych do najstarszych mieszkańców. Jak wygląda taka budowla, stworzona z mieszkańców Jaworza według danych z 2020 roku?
Wszyscy wiemy, że naszą przyszłością jest młodzież- czyli 626 dziewcząt i 722 chłopców w wieku do 17 roku życia. Dorosłość osiągnęło 30 przedstawicielek płci pięknej i 31 młodych kawalerów. Wchodzącą w dorosłe życie grupę studentów i młodych pracujących do 25 roku życia reprezentują 253 kobiety i 276 mężczyzn.
Mieszkańców w wieku od 26- do 40 roku życia, którzy często budują własne domy, zakładają rodziny i rozwijają się w Jaworzu jest 1414. W tej grupie po raz pierwszy dominuje płeć piękna, w sile 736 reprezentantek. Panowie to 678 osób. Kolejna grupa, to wciąż młodzi i ciągle piękni mieszkańcy w wieku od 41 do 60 lat. To nierzadko już dziadkowie, wciąż aktywni zawodowo i realizujący się w swoich pasjach i zainteresowaniach. Także i tutaj większość stanowią 1023 panie, przy 922 panach. Często już pełnoprawni emeryci, renciści, zapaleni spacerowicze po ścieżkach Jaworza czy dziadkowie na pełen etat, czyli grupa wiekowa 61-80 to 834 panie i 651panowie. Najdojrzalsi i często obdzielający nas swymi doświadczeniem i wiedzą mieszkańcy w wieku powyżej 81 roku życia to 153 kobiety i 97 mężczyzn.
Najmłodsi i najstarsi mieszkańcy
W poprzednim roku przyszło na świat sześćdziesiąt jeden nowych obywateli Jaworza. Także tutaj większość stanowią dziewczynki. Wśród 33 najmłodszych jaworzanek dominują dwa imiona, Wiktoria i Hania, najrzadszymi w minionym roku były natomiast imiona Melody i Gaja. Jeśli chodzi o chłopców to przybyło ich 28. Najwięcej mamy młodych Jasiów i Tymoteuszów, którzy za kilka lat będą dzielić piaskownicę i szkolne ławy z Joelem.
Na drugim biegunie znajdują się nasi Jaworzańscy nestorzy, czyli 101 letnia mieszkanka Nałęża, Pani Ania- bohaterka zeszłorocznego artykułu na naszej stronie. Najstarszym reprezentantem męskiego grona w Jaworzu jest 97-latek.
Opuścili nas
Najsmutniejszą okolicznością w naszym życiu jest śmierć kogoś bliskiego. W tym roku odprowadziliśmy na miejsca wiecznego spoczynku 83 członków naszej lokalnej społeczności, dziadków, rodziców, siostry lub braci, dzieci, sąsiadów. Zmarło 48 Panów i 35 Pań. W tych sprawach Urząd Stanu Cywilnego w Jaworzu wydał 54 akty zgonu. Pozostałe dokumenty wydawane były w innych miejscowościach.
Śluby w czasie pandemii
Idealne wesele dla większości par to wielka impreza dla kilkudziesięciu lub kilkuset gości, bawiących się do białego rana lub nawet dwa dni. Małżonkowie roku 2020 będą mięli zapewne zupełnie inne wspomnienia. Jak stwierdza Pani Naczelnik Izabela Stwora:
„Śluby udzielane w minionym roku były uroczystościami, które ciężko będzie zapomnieć. Cały przebieg aktu zaślubin różnił się od dotychczas przyjętego porządku w kilku punktach. Udzielający ślubu urzędnik nie podawał dłoni na znak gratulacji, obowiązywała dezynfekcja dłoni, dystans społeczny, nakazane było noszenie maseczek. Same regulacje prawne co do limitu gości czy środków ostrożności zmieniały się wielokrotnie, na przykład obowiązujące obecnie przepisy zwalniają narzeczonych z obowiązku zakrywania ust i nosa w czasie składania przysięgi małżeńskiej. Także świadkowie, w związku z ograniczeniem do 5 ilości osób przebywających na sali ślubów, często brali na siebie rolę fotografów i kamerzystów.”
Jak dodaje Pani Naczelnik:
„Mam nadzieję, że rozpoczynający się pod znakiem szczepionek rok 2021, przyniesie nam wszystkim powrót do wesel pełnych gości, bawiących się bez maseczek i z przypisaną tej chwili radością. Tego życzę wszystkim narzeczonym, którzy planują swoje wesela w nadchodzącym roku, ich najbliższym, znajomym i nam wszystkim.”
Młode pary minionego roku
W Urzędzie Stanu Cywilnego w Jaworzu udzielono 45 ślubów, z czego 22 uroczystości odbyły się poza salą ślubów, czyli na łonie natury. 38 uroczystości zaślubin miało charakter konkordatowy. Kierownik Urzędu Stanu Cywilnego sporządził więc 83 akty ślubu. 22 pary zdecydowały się na przełożenie uroczystości na inny termin.