JAWORZE PIĄTĄ GMINĄ W POLSCE I PIERWSZĄ W WOJEWÓDZTWIE ŚLĄSKIM wśród gmin wiejskich. To olbrzymi sukces mijającej właśnie kadencji władz gminy. Tak wynika z analizie naukowej „SUKCES KADENCJI – Ranking najlepiej rozwijających się gmin i miast„ sporządzonej na zlecenie najbardziej opiniotwórczego czasopisma zajmującego się problematyką samorządową w Polsce.
Rankingi są różne i różniejsze, ale te przygotowywane dla Pismo Wspólnota to raczej raporty naukowe. Właśnie ukazała się kompleksowa analiza działań wszystkich polskich gmin w zakresie realizacji zadań publicznych. Autorzy raportu (pracownicy Katedry Rozwoju i Polityki Lokalnej na Wydziale Geografii i Studiów Regionalnych Uniwersytetu Warszawskiego) przyjrzeli się osiągnięciom, które udało się osiągnąć w trakcie kończącej się kadencji, czyli tak naprawdę zmiana, jaka nastąpiła w ostatnich czterech latach. W swym opracowaniu oparli się na najnowszych dostępnych danych – przede wszystkim pochodzących z GUS, ale także ze sprawozdań budżetowych samorządów oraz z kilku innych źródeł. Pod lupę wzięto dane za lata (2013–2017).
Końcowy wskaźnik sukcesu jest sumą czterech wskaźników cząstkowych odnoszących się do:
- sukcesu finansowego (związanego z budżetem jednostki samorządowej) – miejsce 75 na 1555 gmin wiejskich,
- sukcesu ekonomicznego (wiążącego się ze stanem gospodarki lokalnej) – miejsce 59 na 1555 gmin wiejskich,
- sukcesu infrastrukturalnego (odnoszącego się przede wszystkim do komunalnej infrastruktury technicznej) – miejsce 1 (pierwsze!!!) na 1555 gmin wiejskich,
- sukcesu społecznego (który w swej zmienionej nieco formie zastąpił stosowany przez nas cztery lata temu wskaźnik sukcesu edukacyjnego) – miejsce 259 na 1555 gmin wiejskich.
Autorzy piszą m.in. „Żadnej gminie nie udało się zająć pierwszego miejsca w rankingu dwa razy z rzędu (to znaczy w kadencjach 2010–2014 i 2014–2018). Jeśli wziąć pod uwagę średnią z dwóch ostatnich kadencji to najlepiej wypadają:
- wśród miast wojewódzkich Warszawa i Wrocław;
- wśród pozostałych miast na prawach powiatu: Bielsko-Biała i Tarnów;
- wśród miast powiatowych: Wieliczka i Sucha Beskidzka;
- wśród małych miast: Ożarów Mazowiecki i Józefów (oba w woj. mazowieckim),
- wśród gmin wiejskich: Czosnów (woj. mazowieckie) i JAWORZE (śląskie).
„To może być przypadek, ale zwraca uwagę, że w niemal wszystkich wymienionych tu gminach rządzący w mijającej kadencji włodarz zajmował swoje stanowisko przynajmniej drugą kadencję, a zatem miał okazję realizować swoją długofalową wizję rozwoju. Jedyne wyjątki od tej reguły to gmina Jaworze oraz Tarnów, ale w tym ostatnim przypadku obecny prezydent miasta nie był nowicjuszem, bo zajmował już wcześniej to stanowisko w kadencji 1994–1998” – napisano w raporcie.
To wielki sukces mijającej kadencji. Ale nie sam jestem jego ojcem. Dlatego też w tym miejscu chciałbym podziękować wszystkim swoim współpracownikom i partnerom w Radzie Gminy Jaworze, Urzędzie Gminy Jaworze i gminnych jednostkach organizacyjnych – kulturalnych, oświatowych i społecznych, a także działaczom organizacji pozarządowych z Jaworza, wszystkim trzem kościołom, instytucjom i podmiotom publicznym, prywatnym i społecznym, a także partnerom zewnętrznym – samorządowi wojewódzkiemu i powiatowemu, administracji rządowej oraz gminom partnerskim Jaworza z Węgier, Słowacji i Czech. Nade wszystko dziękuję mieszkańcom Jaworza, bez wsparcia których nie dałbym rady przez minione 4 lata. Bez tego też nie miałbym motywacji, by chcieć kontynuować swą misję wspólnie z Wami przez kolejne 5 lat. Bo filozofią mojej pracy na stanowisku wójta było zawsze to, że #ŁączyNasJaworze – mówi wójt Radosław Ostałkiewicz.
Ranking można pobrać pod tym adresem: http://