W związku z sytuacją pandemiczną w kraju rozdanie Laurów Srebrnej Cieszynianki zostało podzielone na dwa etapy. Pierwszy z nich odbył się tradycyjnie już 11 listopada w cieszyńskim teatrze.
O „Laurze” słów kilka
Historia tego wyróżnienia to już ponad dwadzieścia lat doceniania i nagradzania zasług dla społeczności lokalnych wspólnot samorządowych Śląska Cieszyńskiego. Od wielu lat, w grupie wyjątkowych osobistości, które pracą i wieloletnimi działaniami przysłużyły się w wyjątkowy sposób do rozwoju małych ojczyzn i zachowania dziedzictwa naszego regionu, znajdują się także nominowani z Gminy Jaworze.
Bogata historia wyróżnienia
Dotychczas wręczenie statuetki odbywało się podczas uroczystej gali, która rokrocznie odbywała się 11 listopada w Teatrze im. Adama Mickiewicza w Cieszynie. Zgromadzeni na widowni goście, przedstawiciele samorządów z terenu powiatu cieszyńskiego oraz Jaworza, a także najważniejsi w tym dniu laureaci „Srebrnej Cieszynianki”, oczekiwali na moment wyczytania, prezentacji sylwetki i dorobku kandydata, zaproszenia na scenę. Kulminację stanowiło wręczenie najważniejszej, złotej figurki, dla osoby wyróżniającej się wyjątkowymi zasługami dla Śląska Cieszyńskiego.
Jedno wyróżnienie- dwie gale
Tegoroczna edycja w wielu elementach zmieniła swój obraz. I to obraz właśnie jest kluczowy, gdy mówimy o „Laurze Srebrnej Cieszynianki w 2020 roku. Wszystko to, ponieważ każdy z nas mógł uczestniczyć w tej uroczystości, poprzez transmisję online. W świetle wymogów sanitarnych w teatrze znalazło się jedynie 5 osób, koniecznych do przeprowadzenia sprawnej transmisji. Ta odbywała się na kilkudziesięciu kontach w mediach społecznościowych, czy też na kilku stronach i portalach lokalnych. Nie było tradycyjnego wręczenia, bogatej oprawy artystycznej. Wszystko to jednak dojdzie do skutku, gdy tylko pozwolą na to warunki sanitarno-epidemiczne. Będziemy więc mieć dwie okazje, do gratulacji i uhonorowania kandydatów.
Tegoroczni laureaci
A trzeba przyznać, że poczet docenionych w tym roku prezentuje się bardzo zacnie. Krystyna Waniołka z Brennej, Stanisław Przybyła z Chybia, Mirosław Werner z Cieszyna, Lidia Gottschalk z Goleszowa, Danuta Łysek z Hażlacha, Jarosław Hulawy z Istebnej, Alojzy Foltyn ze Skoczowa, Józefa Greń ze Strumienia, Olga Kisiała z Ustronia, Irena Cieślar z Wisły, Mirosław Wenglorz z Zebrzydowic, czy Alina Rakowska z powiatu cieszyńskiego. Złotą Cieszynianką uhonorowano Pawła Stanieczka.
Leszek Baron – „Cieszynianka” Jaworza
W tym roku Gmina Jaworze wyróżniła Laurem Srebrnej Cieszynianki Leszka Barona, wieloletniego Dyrektora Ośrodka Promocji Gminy Jaworze. Przez lata pracy dla lokalnej społeczności dał się poznać jako wprawny organizator, kreatywny umysł, budzący uznanie pomysłami i inicjatywami, otwarty, ciepły i zawsze chętny by pomagać człowiek. Jego pomysły na wydarzenia i imprezy kulturalne, projekty oświatowe czy dbałość o zachowanie dziedzictwa kulturowego Jaworza sprawiły, że nazwisko Leszek Baron znane jest mieszkankom i mieszkańcom Jaworza i kojarzy się z większością wydarzeń w historii gminy.
Plik PDF z częścią uzasadnienia nominacji Leszka Barona