Wiesław Dymny – jaworzanin i to w dodatku prosto z Nałęża. Niepoprawny romantyk. Kochał miłością straceńczą. Jego małżeństwo z Anną Dymną było na ustach wszystkich. Była miłością jego życia, do dziś uważa go za życiowego przewodnika. Genialny i wszechstronny. Trwonił talenty, gardził sławą. Stworzył mit Piwnicy pod Baranami. Dziś pozostaje legendą, niezapomnianym twórcą piosenki „Czarne anioły” i monologu „Na przykład Majewski”. Awanturnik i wieczny prowokator. Żył z pożarem w głowie, nieuchronnie zmierzał ku samozagładzie. Taki polski James Dean. Tajemnica jego przedwczesnej śmierci wiedzie do mrocznych archiwów SB.
Nałęże
Na skraju Polski w górach gdzieś
w powiecie Bielsko leży wieś
kapliczka stoi pośród drzew
nabożnych ludzi słychać śpiew
to była niedziela a teraz cały tydzień trwa
Codziennie zwożą fury drzew
harują na ten czarny chleb
i wóda leje się jak deszcz
bulgoce w gardłach ciężki chleb
Rachunki trwają tam od lat
za ojca ojciec brata brat
gdy trwa weselny dziki tan
najczęściej ginie młody pan
W tych małych ludziach wielki duch
pracują biją żrą za dwóch
nad ciemną wioską nie wiem skąd
wisi kościelny dźwięczny dzwon
A gdybyś nie był jednym z nich
nie wtykaj ręki między drzwi
słyszałem groźbę z wielu gąb
zabiją cię uciekaj stąd
uciekałem stamtąd ale nie mogłem nigdzie uciec
Chłop wziął do ręki ciężki kół
zastąpił drogę mi jak wół
ty żywy nie wyjedziesz stąd
zakało naszych pięknych stron
ale to był mój dobry dzień dlatego mogę wam jeszcze o tym opowiedzieć
Postać-legenda, postać-mit krakowskiej bohemy. Wiesław Dymny, malarz, poeta, scenograf, literat, scenarzysta, aktor, stolarz, krawiec… Lista jego profesji i zajęć jest długa, a każde kolejne wcielenie zawsze prawdziwe. Z taką samą, stuprocentową atencją zbijał ze starych skrzynek deski kabaretowej sceny w „Piwnicy pod Baranami”, tak samo przykładał się do pisania scenariuszy filmowych, własnoręcznie wykonywał meble i humorystycznymi rysunkami zapełniał dziesiątki notatników, kawiarnianych serwetek lub kartonów.
Tworzył, nie wyróżniając żadnej z dziedzin, w takim samym stopniu spełniając się w nich wszystkich i jednocześnie obdarzając każdą z nich niepowtarzalnym rysem swojej nietuzinkowej osobowości. W dziełach Wiesława Dymnego powtarzają się motywy, które opiszę, charakteryzując jego artystyczne dokonania.
Należy podkreślić, że Wiesław Dymny tworzył swe dzieła swobodnie, łącząc różne dziedziny sztuki. Zastosowany przeze mnie podział w przedstawionej charakterystyce artysty jest więc arbitralny i ma służyć przede wszystkim kompozycyjnej przejrzystości opracowania.
Takich mieliśmy mieszkańców… Cudowna sprawa!
Pobierz: Naleze1
Pobierz: Naleze2
Więcej: Wiesław Dymny