26 i 27 lipca warto zarezerwować czas i zagłębić się w świat nocnych motyli. Przed nami Noc Ciem – wydarzenie organizowane przez Muzeum Flory i Fauny Morskiej i Śródlądowej.
Ostatni tydzień lipca to święto wspaniałego stworzenia… Ćmy! Mniej piękne kuzynki motyli, może wyglądem nie przypominają największego cudu przyrodniczego, ale służą pomocą i są najbardziej różnorodną rodziną owadów. Istnieje co najmniej 150 000 gatunków ćmy, a niektórzy uważają, że może być ponad 500 000. Niektóre są tak małe, że trudno zobaczyć je gołym okiem, niektóre swoimi rozmiarami są porównywalne do miary ręki ludzkiej dorosłego człowieka. Ćmy podobnie jak pszczoły nocą zbierają pyłki i rozmieszczają je pomiędzy roślinami.
Na całym świecie trwają obchody tygodnia ciem czyli National Moth Weeek. Muzeum Flory i Fauny Morskiej i Śródlądowej wspólnie z Karpackim Towarzystwem Przyrodników w piątek i sobotę zapraszają do poznania tych owadów. – W tym roku spotkamy się 26 i 27 lipca w Muzeum w Jaworzu. Znów zobaczymy się z Wami przy lampie, opowiemy o sekretach życia nocnych motyli oraz zrobimy wszystko, by przygotowane dla Was niespodzianki były jak najbardziej efektowne Zachęcamy do podzielenia się informacją o tym wydarzeniu ze znajomymi. Zapraszamy do Jaworza – zachęca Karpackie Towarzystwo Przyrodników.
Co jeszcze potrafią ćmy? Na pewno tego dowiecie się podczas Nocy Ciem. Rozpoczynamy w piątek o godz. 20.30 przy ul. Turystycznej nieopodal leśniczówki, gdzie odbywać będzie się wabienie do światła. W sobotę o godz. 10.00 w Muzeum Fauny i Flory Morskiej i Śródlądowej odbędzie się spotkanie z podróżnikiem i przyrodnikiem Krzysztofem Pachem, tuż po nim zaplanowano wyjście terenowe i zajęcia w Muzeum w mniejszych grupach, o godz. 18.00 kolejny wykład a tuż po nim przy ul. Folwarcznej ponowne wabienie do światła. Szczegółowe informacje znajdują się na plakatach.
Warto dodać, że już niebawem do Jaworza będzie można przyjechać aby zwiedzić motylarnię. Czytaj więcej tutaj.