Staraniem Państwa Żurków został odnowiony historyczny krzyż na Błatniej obok domu kiedyś Państwa Greń, obecnie rodziny Żurek. W Święto Podwyższenia Krzyża Świętego (w czwartek, 14 września 2017 roku) o godz. 15.00 poświęcony został przez Proboszcza Parafii pw. Opatrzności Bożej w Jaworzu – ks. Stanisława Filapka odnowiony krzyż. (fot. Konrad Połtorzecki)
W kościele katolickim Święto Podwyższenia Krzyża przypada 14 września. Święto to zgodnie z tradycją nawiązuje do odnalezienia relikwii Krzyża , na którym umarł Jezus Chrystus, które dziś przechowywane są w Bazylice Grobu Pańskiego w Jerozolimie. I tu pojawia się pytanie- jaki to ma związek z Błatnią? Od tego roku ma znaczenie symboliczne.
Wielu z nas wychodziło na Błatnią szlakiem od leśniczówki w Jaworzu Górnym, przypomnijmy sobie pokrótce tą trasę. Idąc wspomnianym traktem po drodze jako punkty orientacyjne mijamy obelisk poświęcony pamięci zmarłego w tym miejscu H. Richtera, a dochodząc pod samą Błatnią gdzie stykają się szlaki z Jaworza Górnego i Wapienicy przychodzi nam wspinać się stromym podejściem na sam szczyt. Po prawej stronie mijamy stary przedwojenny dom Państwa Greniów. Właśnie jeszcze przed kilku laty, szlak prowadził bliżej ich domostwa, a tuż obok stał stary krzyż. Wiosną tego roku idąc na szczyt nie można już było już zobaczyć krzyża, gęste zarośla skutecznie utrudniły dostrzeżenie samego domu Greniów. Dlatego właśnie w tym roku nowi właściciele posesji – Państwo Żurek, postanowili odnowić krzyż, zaś proboszcz jaworzańskiej parafii ks. Stanisław Filapek wraz z grupą ok. 30 parafian 14 września udał się na Błatnią, uczestnicząc w obrzędzie poświęcenia odnowionego krzyża, po którym o 15:00 odmówiono Koronkę do Bożego Miłosierdzia.
Na zdjęciach poniżej: stary krzyż z 2004 roku i odnowiony z roku 2017.
Jak wynika z relacji Andrzeja Śliwki (byłego przewodniczącego Rady Gminy Jaworze, a zarazem dzisiaj członka zarządu Stowarzyszenia Jaworze Zdrój), ów stary krzyż, który widnieje na archiwalnym zdjęciu, jest krzyżem wykonanym przez Stanisława Kanię z Jaworza Nałęża przed około 30 laty. W to miejsce na Błatnią wywieźli krzyż mieszkańcy Nałęża – Jan Żerdka, Franciszek Herzyk i Mieczysław Śliwka. Jak wspomina Andrzej Śliwka, nie do końca wiadomo dlaczego ów krzyż stanął w tym miejscu. Z opowiadań swego ojca pamięta, że gdzieś na szlaku na Błatnią od uderzenia pioruna zginęła jedna z młodych dziewczyn, która ze swą siostrą szła tym szlakiem. Co się stało z drugą siostrą, i czy to miejsce związane jest z tym wydarzeniem, tego nie wiemy…
Aut. Piotr Filipkowski, Echo Jaworza.