Dnia 27 lutego od godziny 13:00 w Domu Gminnym „Pod Harendą” obradowała Rada Gminy Jaworze. Było to piętnaste już spotkanie radnych tej kadencji, na którym przyjęto dziewięć uchwał.
Zwyczajowo już sesja rozpoczęła się od przywitania przez Przewodniczącego Rady Gminy Jaworze Zbigniewa Putka przybyłych gości. Na piętnastej sesji pojawili się reprezentanci mieszkańców gminy oraz członkowie organizacji społecznych z terenu Jaworza. Władze gminy obecne były w osobach wójta Radosława Ostałkiewicza, zastępcę wójta Annę Skotnicką-Nędzką, sekretarz Ewelinę Domagałę i skarbnika Krzysztofa Śliwę. Następnie rozpoczęto obrady od zmiany porządku obrad w zakresie podejmowanych uchwał, lecz o tym za chwilę.
Wcześniej głos zabrali goście z Młodzieżowej Rady Gminy, którzy poprosili o konsultację projektu samorządu uczniowskiego Szkoły Podstawowej numer 2 imieniem gen. broni Stanisława Maczka, dotyczącego budowy skateparku w Jaworzu. W odpowiedzi wójt gminy przypomniał o posiadanych już planach budowy takiego obiektu w ramach szerszego działania, obejmującego ścieżki piesze i rowerowe.Jak stwierdził gospodarz gminy:
Szukamy obecnie możliwości finansowania ze źródeł zewnętrznych, w tym unijnych, lecz te, w nowym okresie programowania na lata 2021-2027 są jeszcze niewiadomą.
Ostatnia sesja odbyła się końcem grudnia 2019 roku, i poświęcona była poświęcona w większości tematom związanym z budżetem gminy. Pisaliśmy o tym szeroko w artykule „Budżet na miarę części naszych marzeń”.
https://archiwalna.jaworze.pl/2019/12/19/budzet-na-miare-czesci-naszych-marzen/
Pierwsza w tym roku sesja także poświęcona była sprawom finansowym, lecz zanim podjęto te tematy, przystąpiono do zmiany porządku obrad. Na wniosek wójta usunięto projekt uchwały w sprawie określenia szczegółowych zasad, trybu przyznawania i pozbawiania oraz rodzajów i wysokości: stypendiów sportowych – „Jaworzańskie Stypendia Sportowe”, nagród sportowych – „Sportowe Laury Jaworza” i „Mentor Jaworzan”, a także wyróżnienia – Tytułu „Jaworzański Ambasador Sportu”. Jak argumentował wójt, po przygotowaniu niniejszych uchwał zmieniły się zasady określone w aktach centralnych, dlatego celem dostosowania uchwały do obecnych ram prawnych zostaną one przedstawione na kolejnej sesji. Zmianą porządku obrad było także wprowadzenie pod głosowanie przez wiceprzewodniczącą Rady Gminy Agnieszkę Nieborak uchwały dotyczącej działań, które może podjąć Rada Gminy w sprawie planów budowy spalarni śmieci w Bielsku-Białej.
Pierwsze z podejmowanych uchwał dotyczyły Wieloletniej Prognozy Finansowej Gminy Jaworze, zmian w budżecie gminy na rok 2020, zaciągnięcia pożyczki długoterminowej z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach na dofinansowanie przebudowy kotłowni oraz wymianę instalacji c.o. w Szkole Podstawowej nr 2 im. gen. broni Stanisława Maczka w Jaworzu. Tematykę tą prezentował radnym skarbnik Krzysztof Śliwa. W części dotyczącej budżetu padły pytania radnych dotyczące poszczególnych zapisów.
Radny Piotr Filipkowski poprosił o uzupełnienie informacji na temat punktu dotyczącego archiwum zakładowego przy Urzędzie Gminy. W odpowiedzi wójt przedstawił argumenty zmuszające władze gminy do przebudowy pomieszczeń urzędu na cele należytego i zgodnego z prawem przechowywania dokumentów. Jak stwierdził gospodarz gminy:
W związku z warunkami w jakich obecnie znajdują się dokumenty Urzędu musimy podjąć te działania. Nie jest to nasz kaprys, lecz działamy w oparciu o sugestie Archiwum Państwowego. Dzięki temu zmienimy także układ biur w urzędzie, tak by ułatwić obsługę mieszkańców
Także radna Dorota Mamorska zadała władzom pytanie w sprawie budżetu, w części dotyczącej współpracy z organizacjami pozarządowymi w wykonywaniu zadań gminnych. W odpowiedzi skarbnik Krzysztof Śliwa poinformował radnych, że ma to miejsce ze względu na większe zainteresowanie organizacji pozarządowych współpracą z gminą, co przełożyło się na dużą liczbę projektów, opiewających na kwoty znacznie przewyższające środki przyznane do rozdysponowania.
Podjęto także uchwały w sprawie ustalenia stawek opłat za zajęcie pasa drogowego dla których zarządcą jest Wójt Gminy Jaworze na cele niezwiązane z budową, przebudową, remontem, utrzymaniem i ochroną dróg, referowaną przez Naczelnika Wydziału Inwestycji i Rozwoju Radosława Hudźca, uchwałę o zmianie uchwały w sprawie określenia średniej ceny paliwa na rok szkolny 2019/2020 w Gminie Jaworze którą to zmianę opisywała zastępca wójta Anna Skotnicka-Nędzka. Tematem obrad rady były także uchwała o zmianie uchwały w sprawie określenia szczegółowych zasad ponoszenia odpłatności za pobyt w ośrodkach wsparcia i mieszkaniach chronionych, przyjęta po komentarzu radczyni prawnej Katarzyny Wysogląd oraz uchwała w sprawie nieodpłatnego nabycia przez Gminę Jaworze prawa własności nieruchomości gruntowych oznaczonych ewidencyjnie jako działki pod ul. Kalinową, którą wyjaśniał naczelnik Wydziału Spraw Komunalnych i Uzdrowiska Marcin Bednarek. Podjęto także uchwałę w sprawie zatwierdzenia planu pracy Komisji Rewizyjnej Rady Gminy Jaworze, który to przedstawiła przewodnicząca komisji, Magdalena Krzemień.
Jako ostatnią podjęto wniesioną przez radnych uchwałę w sprawie stanowiska wobec działań w zakresie realizacji przedsięwzięć zmierzających do powstania na terenie Miasta Bielska-Białej instalacji termicznego przekształcania odpadów komunalnych oraz kierunków działań Wójta Gminy Jaworze w tym zakresie. W uchwale zwrócono uwagę na uzdrowiskowy charakter Jaworza i działania zmierzające do przywrócenia funkcji uzdrowiskowej naszej miejscowości. Treścią uchwały zadania związane z monitoringiem procesu decyzyjnego w Bielsku-Białej i opiniowaniem pod kontem ewentualnego negatywnego wpływu na komfort i jakość życia mieszkańców Jaworza scedowano na Komisję Środowiska i Przestrzeni Publicznej.
Kolejnym punktem było wystąpienie Seweryna Kobieli, dyrektora biura Beskidzkiego Związku Powiatowo-Gminnego, na temat działań w kwestii organizacji transportu zbiorowego w gminie Jaworze i szerzej w całym powiecie bielskim. Udzielał także wyjaśnień i odpowiedzi na pytania radnych w kwestii unifikacji systemu komunikacji z MZK Bielsko-Biała, problemów z aktualizacją elektronicznych biletów miesięcznych oraz ilości skargi i najczęstszego problemu w PKS Bielsko-Biała, operującym w imieniu związku na liniach obsługiwanych przez BZPG.
W ostatniej części prowadzona byłą dyskusja, w tym także z obecnymi na sesji mieszkańcami gminy.