W dniu 24 kwietnia 2019 roku odbyło się kolejne posiedzenie Zarządu Beskidzkiego Związku Powiatowo-Gminnego, w trakcie którego wójtowie, burmistrzowie oraz starosta powiatu bielskiego rozmawiali z pierwszym Wicewojewodą Śląskim Janem Chrząszczem o perspektywach rozwoju publicznego transportu zbiorowego w Powiat Bielski.
Poruszono m.in. sprawy związane z tzw. „Funduszem rozwoju przewozów autobusowych o charakterze użyteczności publicznej”, czyli dopłat do komunikacji podmiejskiej, a także obawy związane z faktem, że związki takie jak nasz mogą być wykluczone z prawa do uzyskania dotacji do wozokilometra, co przewiduje projekt przygotowywanej właśnie ustawy w tym zakresie.
Członkowie Zarządu dyskutowali także o możliwości utraty zwrotu kosztów z tytułu ustawowych ulg na bilety dla uczących się dzieci i młodzieży (tzw. ulga marszałkowska) w związku z planami zmiany definicji „komunikacji miejskiej” i objęcia nią także przewozów powiatowo-gminnych. Oznaczałoby to, że dochody PKS-u uszczuplone zostałyby blisko o 2 mln złotych rocznie, które musiałyby być uzupełnione przez poszczególne samorządy z ich własnych budżetów.
W imieniu Zarządu Związku na ręce Pana Wojewody przewodniczący Zarządu i wójt Jaworza Radosław Ostałkiewicz złożył stosowne pismo (z prośbą o jego przekazanie do właściwych agend rządowych), w którym to władze Związku opisały ww. obawy i wnioski.
Warto podkreślić, że już dzisiaj gminy i powiat wnoszą razem tytułem tzw. rekompensaty, czyli swoistej dziury między kosztami naszej komunikacji a wpływami z biletów grubo ponad 9 milionów złotych. Sama Gmina Jaworze w 2019 roku do PKS-u dopłaci pół miliona złotych.
W dalszej części zarządu omówiono problemy związane z bieżącą działalnością, a także perspektywami współpracy w obszarze Aglomeracji Beskidzkiej, tj. współpracy z miastem Bielskiem-Białą oraz powiatami żywieckim i cieszyńskim, ale także Gminą Kęty z województwa małopolskiego. Gościem specjalnym dzisiejszego zarządu był burmistrz tego miasta Krzysztof Jan Klęczar wraz ze swoim zastępcą Marcinem Śliwą.
Na koniec spotkania prezes PKS w Bielsku-Białej SA Marek Małacha oprowadził nas po zajezdni przy ul. Legionów, gdzie już wkrótce powstanie we współpracy z #PGNiG nowoczesna stacja tankowania gazu CNG, a w 2020 roku swoje miejsce parkowania znajdzie 26 nowoczesnych autobusów zasilanych właśnie na gaz, na które otrzymaliśmy dofinansowanie w wys. 22,6 mln złotych ze środków europejskich. Wcześniej wiceprezes PKS Paweł Sadza omówił pokrótce sytuację majątkową firmy, wskazując, że spółka posiada 3,5-hektarową zajezdnię, jak również dworzec autobusowy w centrum Bielska, a także ośrodek wypoczynkowy w Stegnie.
Z usług PKS-u w ubiegłym roku skorzystało blisko 2,5 miliona pasażerów – w tym prawie 115 tysięcy seniorów 70+, którzy od półtora roku mogą cieszyć się darmowymi przejazdami.