Już jutro o godzinie 9:00 rozpocznie się egzamin dla uczniów klas ósmych. Sprawdziliśmy, czy nasze szkoły są przygotowane na ten trzydniowy maraton.
Termin egzaminu, pierwotnie wyznaczony na 21-23 kwietnia, zmieniono ze względu na epidemię koronawirusa. W tym czasie także zajęcia szkolne odbywały się w zupełnie inny sposób niż dotychczas. Wszystko to sprawia, że egzamin ten możemy nazywać innym, niż wszystkie znane nam dotychczas. Trzeba go jednak przeprowadzić, gdyż to na jego podstawie prowadzony jest nabór do szkół średnich. Dla uczniów, którzy z przyczyn losowych lub zdrowotnych nie będą mogli przystąpić do rozwiązywania przygotowanych przez Centralną Komisję Egzaminacyjną zadań, przygotowany jest drugi termin, który odbędzie się w dniach 7-9 lipca.
Egzamin odbywa się w oparciu o wytyczne Ministerstwa Edukacji Narodowej oraz Głównego Inspektora Sanitarnego. Zgodnie z nimi
- na egzamin może przyjść wyłącznie osoba zdrowa, bez objawów chorobowych sugerujących chorobę zakaźną; dotyczy to zarówno zdających, nauczycieli, jak i innych pracowników szkoły
- W egzaminie nie może uczestniczyć osoba, która jest objęta kwarantanną lub izolacją w warunkach domowych albo w jej domu przebywa ktoś na kwarantannie lub w izolacji.
- Na teren szkoły mogły wejść wyłącznie osoby z zakrytymi ustami i nosem. Zakrywanie ust i nosa obowiązuje na terenie całej szkoły, z wyjątkiem sal egzaminacyjnych po zajęciu miejsc przez zdających.
- Ławki w sali egzaminacyjnej muszą być tak ustawione, aby pomiędzy zdającymi zachowany był co najmniej 1,5-metrowy odstęp.
- Zdający nie powinni wnosić na teren szkoły zbędnych rzeczy, w tym książek, telefonów komórkowych, maskotek.
- Na egzaminie każdy zdający korzysta z własnych przyborów piśmienniczych (własnego długopisu, ołówka), linijki, cyrkla, kalkulatora itd. Zdający nie mogą pożyczać przyborów od innych zdających.
- Szkoła nie zapewnia wody pitnej. Na egzamin należy przynieść własną butelkę z wodą. Na terenie szkoły nie ma możliwości zapewnienia posiłku.
We wtorek odbędzie się test z języka polskiego, w środę z matematyki, a w czwartek z języka obcego.
DOBRE SŁOWA I NAJLEPSZE ŻYCZENIA
Połamania piór! Nie denerwujcie się na zapas. To pierwszy tak ważny egzamin przed Wami, ale jesteście dobrze przygotowani, pracowaliśmy z tym materiałem kilka lat, więc nic Was nie zaskoczy. Wiem, że warunki są ciężkie, ale wierzę, że doskonale sobie poradzicie
– mówi dyrektor Szkoły Podstawowej nr 1 Ewa Cholewik. W tej placówce do egzaminu przystąpi 37 uczniów. Tutaj uczniowie wylosują miejsca na sali sportowej lub na jadalni.
Nasi uczniowie się denerwują, ale jesteśmy z nimi w stałym kontakcie. Nie ma powodów do stresu. Wszystko będzie dobrze. Ciężko pracowaliście, uczyliście się tyle lat. Rozumiem, że to nowe doświadczenie, chcecie wypaść jak najlepiej, ale poradzicie sobie świetnie
– tak swoich uczniów dopinguje i uspokaja Barbara Szermańska, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 2. Tam do egzaminu przystąpi 25 uczniów. Cała grupa zmieści się na sali gimnastycznej.