W Muzeum Fauny i Flory Morskiej i Śródlądowej w Jaworzu odbyło się inauguracyjne posiedzenie Rady Muzeum – organu sprawującego nadzór nad wypełnianiem przez muzeum jego powinności wobec zbiorów i społeczeństwa. Pierwsze posiedzenie Rady Muzeum zwołała mgr Barbara Szermańska – dyrektor muzeum.
Wcześniej Rada Gminy Jaworze za drugim podejściem (pierwsza uchwała Rady Gminy została uchylona przez wojewodę śląskiego wskutek istotnych błędów formalnych) wybrała w skład Rad Muzeum następujące osoby:
- doktora Jerzego Litwina – dyrektora Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku – kandydata zaproponowanego przez władze NMM, członka Polskiej Akademii Nauk,
- doktora Fryderyka Tomalę – prezesa Towarzystwa Przyjaciół Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku,
- doktora Marka Guzika – zastępcę dyrektora Instytutu Biologii Uniwersytetu Pedagogicznego im. KEN w Krakowie i pracownika Zakładu Zoologii Kręgowców i Biologii Człowieka tejże placówki,
- dyrektora Bogdana Kasperka – dyrektora Biura Stowarzyszenia Współpracy i Rozwoju „Olza” i sekretarza polskiej części Euroregionu „Śląsk Cieszyński,
- radnego Jerzego Ryrycha – radnego Rady Gminy Jaworze, przewodniczącego Komisji Rewizyjnej RG – reprezentanta Ligi Morskiej i Rzecznej, wysuniętego przez prezesa LMiR, profesora Akademii Marynarki Wojennej doktora Andrzeja Królikowskiego, który sam zrezygnował z własnej kandydatury na rzecz wspomnianego.
W posiedzeniu Rady udział wzięli także zaproszeni goście – wójt doktor Radosław G. Ostałkiewicz oraz pracownicy Muzeum – Andrzej Stąsiek (adiunkt), Bartosz Czader (sekretarz Rady Muzeum) i Alicja Kominek (główna księgowa).
Na wstępie pierwszego posiedzenia Rady Muzeum dyrektor muzeum Barbara Szermańska (a zarazem dyrektor Gimnazjum) przedstawiła roczne sprawozdanie z działalności Muzeum Fauny i Flory, w którym krótko omówiła półtoraroczną działalność placówki. Zgodnie z jej sprawozdaniem od maja 2015 roku instytucję odwiedziło 7,5 tysiąca osób.
W Muzeum zatrudnionych jest obecnie 5 osób na łączną sumę 1,95 etatu – w tym dyrektor (1/5 etatu), pracownik merytoryczny (pełny etat) oraz główna księgowa, konserwator i sprzątaczka (na ułamkach etatu). Dodatkowo jedna osoba świadczy usługi w oparciu o umowę zlecenia (emeryt),
W okresie od powstania Muzeum, jak informowała dyrektor Szermańska, zrealizowano szereg działań, wśród których należy wymienić wystawy czasowe, publikacje promocyjne, promocję w mediach społecznościowych, konserwację eksponatów, pozyskiwanie nowych zbiorów oraz działania towarzyszące. W tym aspekcie wymieniła:
- wystawę gupików – Mistrzostwa Europy Hodowców Gupików oraz towarzyszącą jej wystawę bojowników, ryb morskich, kameleonów itp.,
- wystawę „Latarnie Morskie Polskiego Wybrzeża”,
- wystawę fotografii ważek,
- cykl artykułów „Eksponat miesiąca”, które ukazują się na stronach internetowych oraz w mediach społecznościowych,
- zabezpieczenie kolekcji fragmentów rafy koralowej,
- konserwację preparatów mokrych (krewetki bałtyckiej, belony, wodorostów),
- pozyskanie koralowców, wodorostów, najeżek, papugoryb,
- otrzymanie munduru marynarskiego, fragmentu statku Otago oraz kolekcji etnograficznych,
- promocję Muzeum w programie „Pytanie Na Śniadanie” (TVP2),
- koncerty muzyki poważnej „Muzyczne Odpływy”, które odbywają się w każdą pierwszą niedzielę miesiąca na sali głównej Muzeum.
Następnie dyrektor Barbara Szermańska przedstawiła plany na rok bieżący:
- wystawy fotografii przyrodniczej – ważki, ptaki wodne,
- wystawy tematyczne – witraże fauny i flory morskiej i lądowej, ryby akwariowe,
kontynuacja projektu „eksponat miesiąca” oraz poszerzenie go o „Echo Jaworza”, broszurę wydawniczą oraz wystawnik, - organizacja obozu naukowego, poświęconego konserwacji preparatów mokrych ze zbiorów stałych,
- pozyskanie eksponatów fauny i flory Bałtyku oraz wód śródlądowych,
- wzmożenie działań promocyjnych Muzeum – w tym poprzez nawiązanie współpracy z organizacjami pozarządowymi, proekologicznymi oraz turystycznymi.
W toku dyskusji głos zabrali członkowie Rady Muzeum.
Prezes Towarzystwa Przyjaciół Narodowego Muzeum Morskiego dr Fryderyk Tomala zaproponował m.in. powołanie Towarzystwa Przyjaciół Muzeum Fauny i Flory Morskiej i Śródlądowej w Jaworzu jako centrum wsparcia rozwoju dla naszego lokalnego Muzeum – w tym nawiązanie współpracy z lokalnym PTTK (takowe reaktywowane zostało w ramach Stowarzyszenia Jaworze Zdrój – przyp. aut.), ustanowienie odznaki turystycznej na wzór projektu „Bliza” oraz klubu darczyńców Muzeum.
Sekretarz Euroregionu „Śląsk Cieszyński” Bogdan Kasperek wysunął propozycję pakietyzacji informacji turystycznej w regionie wokół Muzeum oraz przygotowanie projektów unijnych skierowanych na tworzenie szlaków muzealnych oraz promocję placówek na pograniczu polsko-czesko-słowackim. Przedstawił w tym aspekcie również możliwości współpracy z organizacjami turystycznymi na poziomie regionalnym i krajowym.
Dyrektor Narodowego Muzeum Morskiego dr Jerzy Litwin przedstawił możliwości pozyskania dodatkowych eksponatów, przede wszystkim o pochodzeniu bałtyckim. Przedstawił zebranym ewentualne w tym zakresie możliwości, które tworzy NMM. Dyrektor Muzeum Narodowego skupił się przede wszystkim na pytaniu „Co dalej?”, tj. odniósł się do strategicznych planów Muzeum w Jaworzu – w tym obecności pani dyrektor na konferencjach muzeów lokalnych oraz muzeów morskich.
Doktor Marek Guzik z Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie przedstawił współpracę Muzeum Fauny i Flory Morskiej i Śródlądowej w Jaworzu z Uniwersytetem Pedagogicznym w Jaworzu w latach ubiegłych, jak i w nadchodzącej perspektywie. Między innymi nawiązał co wspólnie organizowanych warsztatów, jak i projektów naukowych. Jednocześnie podkreślił współpracę z Andrzejem Stąsiekiem, który w tym roku obchodzi 30-lecie pracy na rzecz muzealnictwa w Jaworzu
Wójt Gminy Jaworze dr Radosław G. Ostałkiewicz, goszczący na posiedzeniu Rady Muzeum, poinformował zebranych o planach gminy dla Muzeum Fauny i Flory Morskiej i Śródlądowej w Jaworzu w kontekście środków unijnych, których pozyskanie stało się możliwe w ramach perspektywy finansowej 2014-2020. Wskazał tutaj m.in. na plany utworzenia Centrum Edukacji Ekologicznej w Jaworzu, na które środki zostały już wstępnie przyznane w wysokości kilkuset tysięcy złotych z funduszy strukturalnych Unii Europejskich. Wójt Ostałkiewicz przytoczył przede wszystkim artykuł pierwszy ustawy o muzeach, stanowiący, że „muzeum jest jednostką organizacyjną, nienastawioną na osiąganie zysku, której celem jest trwała ochrona dóbr kultury, informowanie o wartościach i treściach gromadzonych zbiorów, upowszechnianie podstawowych wartości historii, nauki i kultury polskiej oraz światowej, kształtowanie wrażliwości poznawczej i estetycznej oraz umożliwianie kontaktu ze zbiorami (…)”.
Rada Muzeum uchwaliła swój regulamin (uchwała 1/2016) oraz wybrała ze swego grona przewodniczącego i wiceprzewodniczącego. Na oba stanowiska dr Marek Guzik zgłosił kandydaturę dyrektora Narodowego Muzeum Morskiego dra Jerzego Litwina, który jednak z przyczyn zawodowych odmówił przyjęcia nominacji – niemniej zadeklarował współpracę z nowymi władzami.
Rada na wniosek dyrektora Litwina jednogłośnie wybrała na przewodniczącego Rady Muzeum Fauny i Flory Morskiej i Śródlądowej w Jaworzu doktora Marka Guzika, zaś jego zastępcą uczyniła doktora Fryderyka Tomalę – rodowitego bielszczanina.
Sylwetki wszystkich członków Rady Muzeum znajdują się poniżej.