Rzecz jasna – całe zamieszanie z wprowadzeniem sołectw w Jaworzu było tylko niewinnym primaaprilisowym żarcikiem. Za całe zamieszanie serdecznie się uśmiechamy… 🙂
Rada Gminy Jaworze zajmie się kolejnym etapem decentralizacji władzy samorządowej w naszej miejscowości. Zgodnie z ustawą o samorządzie gminnym organ stanowiący i kontrolny może tworzyć jednostki pomocnicze (sołectwa, dzielnice, osiedla, ale i inne – w tym np. cyrkuły, dystrykty, sioła, przysiółki, kolonie, okręgi, obwody, rejony, rewiry, kwartały, sektory itp.). Jednostka pomocnicza gminy może obejmować jedną miejscowość, część miejscowości lub kilka miejscowości, zaś w jednej miejscowości może być ustanowionych kilka jednostek pomocniczych.
W związku z tym, że wojewoda śląski uchylił poprzedni statut naszej gminy, wskazując m.in. na fakt, że radni niezbyt poświęcili uwagi kwestii jednostek pomocniczych, władze Jaworza zdecydowały, że najwyższa pora wrócić do źródeł i powołać sołectwa w naszej gminie.
W związku z powyższym już wkrótce rozpoczynamy konsultacje społeczne w sprawie utworzenia pięciu nowych sołectw w Gminie Jaworze:
Jaworze Dolne,Jaworze Górne,Jaworze Średnie,Nałęże,Zespół Leśny Jaworze.
Jednostki pomocnicze mają własne organy uchwałodawcze (stanowiące i kontrolne) i wykonawcze oraz działają na podstawie statut uchwalanego przez radę gminy. Statut ten określa przede wszystkim organizację i zadania organów, a także ordynację wyborczą.
Organem uchwałodawczym w sołectwie jest zebranie wiejskie, tj. ogólne zebranie mieszkańców, czyli organ uchwałodawczy sołectwa (jednostki pomocniczej gminy), funkcjonujący na podstawie art. 36 ust. 1 ustawy o samorządzie gminnym. Do jego najistotniejszych zadań należą uchwalanie rocznego planu wydatków sołectwa, rozpatrywanie sprawozdań z pracy organów sołectwa, wybór i odwoływanie sołtysa oraz członków rady sołeckiej, oraz stwierdzanie wygaśnięcia ich mandatu, opiniowanie na wniosek rady sołeckiej projektów jej uchwał oraz podejmowanie inicjatyw społecznych i gospodarczych przedstawianych organom gminy.
Zebranie wiejskie wyłania organ wykonawczy jednostki pomocniczej – w naszym przypadku sołtysa, który zgodnie z prawem:
- reprezentuje sołectwo na zewnątrz,
- zwołuje zebranie wiejskie, i w tym celu rozwiesza ogłoszenia o zebraniu wiejskim w miejscu i terminie określonym w statucie sołectwa,
- realizuje uchwały rady gminy dotyczące sołectwa, a także umożliwia zapoznanie się z uchwałami rady jak najszerszemu kręgowi mieszkańców sołectwa,
- w zakresie ustalonym przez radę gminy dokonuje poboru podatków rolnego i leśnego jako inkasent organu podatkowego,
uczestniczy w sesjach rady gminy, a także w pracach jej organów bez prawa do głosowania. - zobowiązany jest brać udział w posiedzeniach komisji rady gminy, jeśli rozpatrywane są sprawy sołectwa.
Przy sołtysie działa tzw. rada sołecka, która jest właściwa w zakresie:
- zbierania i rozpatrywania wniosków mieszkańców w sprawach sołectwa,
- pomocy sołtysowi w prowadzeniu i załatwianiu spraw sołectwa,
współdziałanie z organizacjami społecznymi w celu wspólnej realizacji zadań, - opracowania i przedkładania zebraniu wiejskiemu projektów programów pracy samorządu,
- opracowania i przedkładania zebraniu wiejskiemu projektów uchwał w sprawach rozpatrywanych przez zebranie wiejskie,
- organizowania uchwał zebrania wiejskiego i kontrolowanie ich realizacji,
- inicjowania i prowadzenia na terenie sołectwa prac możliwych do wykonania małymi środkami finansowymi i przy współudziale mieszkańców sołectwa.
Sołectwa w Jaworzu rozpoczną działalność już po wakacjach – obecnie oczekujemy na Państwa uwagi i opinie, jako że zgodnie z art. 5 ust. 2 ustawy o samorządzie gminnym „jednostkę pomocniczą tworzy rada gminy, w drodze uchwały, po przeprowadzeniu konsultacji z mieszkańcami lub z ich inicjatywy”.
Na Państwa opinie czekamy pod adresem: sekretariat@jaworze.pl.