Rozmowa o wysokości opłat za odbiór śmieci, zmiany w dotychczasowym GZO czy temat spalarnii śmieci w bielskiej Wapienicy- właśnie te tematy zdominowały dyskusję radnych w czasie dzisiejszej XXI Sesji Rady Gminy Jaworze.
Obrady sesji rozpoczęły się chwilę po 13.00. Wtedy też Przewodniczący Rady Zbigniew Putek przywitał gości obecnych na sesji, władze gminy i przede wszystkim radnych. Przy okazji powitania odczytana została lista radnych, którzy kolejno meldowali swoją obecność- wszystko to, by sprawdzić jakość połączenia i dźwięku. Sesja ta była bowiem kolejną, która odbywała się wirtualnie.
Zmiany w budżecie
Po kilku słowach wstępu przewodniczący poprosił o zmianę w porządku obrad i dołożenie jednego punktu w głosowaniach radnych, ale o tym za chwilę. Wcześniej bowiem przyjęto jednomyślnie protokoły z dwóch sesji Rady Gminy w dniu 10 września i 17 września 2020 roku. Kolejne głosowania dotyczyły Zmian w Wieloletniej Prognozie Finansowej Gminy Jaworze oraz w budżecie gminy na bieżący rok. Obie te zmiany omówił Skarbnik Gminy Krzysztof Śliwa, po czym zostały one przyjęte przez radnych w głosowaniu.
Współpraca z organizacjami
Kolejna część obrad poświęcona była opracowywanemu Programowi Współpracy Gminy Jaworze z organizacjami pozarządowymi oraz innymi podmiotami uprawnionymi na rok 2021. Jest to dokument, który, jak stanowi litera prawa, gmina musi przyjmować co roku. Także tutaj radni wykazali się pełną zgodą podczas głosowania.
Śmieci w nowym roku
Następnie przystąpiono do głosowań dotyczących gospodarki odpadami w gminie w roku 2021. Projekty uchwał w tej sprawie omawiał radnym naczelnik Wydziału Spraw Komunalnych i Uzdrowiska Marcin Bednarek. Chodzi tutaj o akty, normujące:
- wysokość stawki opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi,
- sprawę zwolnienia w części z opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi właścicieli nieruchomości zabudowanych budynkami mieszkalnymi jednorodzinnymi kompostujących bioodpady stanowiące odpady komunalne w kompostowniku przydomowym,
- odbiór odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości, na których nie zamieszkują mieszkańcy, a powstają odpady komunalne.
Nowa cena za odbiór śmieci wynosi 30 złotych od zadeklarowanego mieszkańca posesji w przypadku odpadów segregowanych i 90 złotych w przypadku śmieci niesegregowanych. Wysokie ceny zwróciły uwagę radnych już w czasie obrad komisji rady gminy. Wyjaśniono więc, że wzrost cen powodowany jest wzrostem kosztów zarówno po stronie wykonawcy jak i w punkcie zdawania odpadów na bielskim wysypisku. Ustalono także, że możliwa będzie bonifikata w wysokości 3 złotych, dla osób deklarujących kompostowanie części odpadów, oraz pełne odstąpienie od pobierania opłaty dla osób, których sytuacja materialna, zweryfikowana przez GOPS, zostanie uznana za wyjątkowo ciężką.
Ulica Złota i nowe działki
Okolice ulicy Cieszyńskiej stanowiły tło dla kolejnych rozważań radnych, którzy jednomyślnie zaaprobowali nadanie nazwy drodze wewnętrznej zlokalizowanej w okolicy nowo budowanego osiedla. Od teraz inwestycja może się pochwalić adresem Złota, podobnie jak jedna z najdroższych lokalizacji stolicy. Rzut kamieniem od ulicy Cieszyńskiej znajdują się także działki, do których prawo użytkowania wieczystego pragnie nabyć gmina. Własność Skarbu Państwa, którą zainteresowana jest gmina, to dwie niezabudowane posesje w okolicy Jaworzańskich bloków.
Zmiany w GZO
Pewne zmiany czekają także Gminny Zespół Obsługi w Jaworzu. Uchwałą Rady wszystkie jednostki organizacyjne gminy będą od teraz obsługiwane przez ten podmiot, który otrzymał nowy statut i nazwę Centrum Usług Wspólnych Gminy Jaworze. Zmiany planowane w obu tych tematach omawiała kierownik GZO Malwina Kleszcz.
Na kogo ta skarga?
Pojawił się także wątek tajemniczej skargi mieszkańców na Urząd Gminy Jaworze. Dokument ten został przesłany do Przewodniczącego Rady z Urzędu Marszałkowskiego, który zaapelował o załatwienie sprawy. Przewodniczący Putek poinformował jednak radnych, że skarga na Urząd nie ma oparcia w ustawach i zmuszony jest wezwać skarżącego, do uzupełnienia pisma o osobę lub organ, którego funkcjonowanie uznaje za niewłaściwe. Także w tym przypadku radni wyrazili pełną aprobatę dla wnioskowanej uchwały.
Dyskusje o sprawach gminy
Zebrani przed swymi komputerami radni zapoznani zostali także z działaniami międzysesyjnymi wójta, zarządzeniami wydanymi od ostatniego zebrania radnych . Padały także pytania o naprawy dróg czy inne ważne sprawy dla mieszkańćów. Dyskusja przebiegała merytorycznie i spokojnie, jak już przystało na jaworzański organ uchwałodawczy. Wszystko jednak do czasu.
Spalarnia jednak w Wapienicy?
Trochę więcej emocji pojawiło się, gdy jak bumerang powrócił temat spalarni odpadów komunalnych w Bielsku-Białej. Przewodniczący Putek poinformował radnych o piśmie, które wpłynęło od Prezydenta Miasta Bielsko-Biała. W liście tym zarządzający stolicą Podbeskidzia poinformował, że w związku z wciąż żywymi planami budowy Instalacji do Termicznego Przetwarzania Odpadów powołana zostanie Rada Interesariuszy, która przygotowywać będzie podstawy do powstania takiego obiektu u naszego sąsiada. Inicjatywa budowy „spalarni” poparta przez Stowarzyszenie Gmin i Powiatów Subregionu Południowego Województwa Śląskiego „AGLOMERACJA BESKIDZKA”, ma być jednym z elementów budowy na naszym terenie gospodarki „zero waste”. Tylko dwie gminy, Jaworze i Jasienica, zostały zaproszone do prac w Radzie Interesariuszy. Radni z Jaworza wybrali na reprezentanta naszej społeczności radnego Piotra Filipkowskiego. To on stanie się głosem i uszami wszystkich Jaworzan.
Po wyczerpaniu porządku obrad Przewodniczący Putek zakończył sesję, dziękując radnym za udział.