Szanowni Państwo, w związku z planowanym przez organizacje związkowe strajkiem w placówkach oświatowych prowadzonych przez Gminę Jaworze informujemy, co następuje.
Gmina Jaworze (wójt, rada oraz urząd) nie jest stroną sporu zbiorowego, zaś pracownicy placówek oświatowych, a w szczególności reprezentujące ich organizacje związkowe, zgodnie z art. 59 ust. 3 Konstytucji RP, mają prawo do organizowania strajków pracowniczych i innych form protestu w granicach określonych w ustawie.
Na chwilę obecną nie mamy wiedzy, jak długo będzie trwać akcja protestacyjna i czy w ogóle rozpocznie się ona, jak informują media, w poniedziałek, dnia 8 kwietnia 2019 roku.
W przypadku jej podjęcia w Gminie Jaworze przystąpią do niej – zgodnie z wynikami referendum strajkowego – wszystkie nasze placówki edukacyjne, tj.:
- Przedszkole Nr 1,
- Przedszkole Nr 2,
- Szkoła Podstawowa Nr 1 oraz
- Szkoła Podstawowa Nr 2.
Mając to na uwadze, prosimy rodziców lub opiekunów prawnych dzieci, aby w sytuacji rozpoczęcia strajku pracowników oświaty zapewnili uczniom oraz przedszkolakom opiekę w domach lub we własnym w zakresie.
Wszystkie nasze placówki w okresie strajku będą czynne, ale ze względu na niewielką ilość pracowników niestrajkujących nie będą w stanie zapewnić należytej opieki wszystkim uczniom i przedszkolakom, zaś zajęcia objęte podstawą programową nie będą się odbywać.
W celu zapewnienia swojemu dziecku opieki podczas pierwszych dni strajku można skorzystać m.in. ze zwolnienia od pracy na opiekę nad dzieckiem do lat 14 w wymiarze 16 godzin albo 2 dni na podstawie art. 188 Kodeksu pracy.
Dodatkowo, gdy dziecko jest w wieku do lat 8, a szkoła, do której uczęszcza, będzie zamknięta, można skorzystać z zasiłku opiekuńczego z powodu sprawowania opieki nad dzieckiem do lat 8 na podstawie § 3 Rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 15 maja 1996 r. w sprawie sposobu usprawiedliwiania nieobecności w pracy oraz udzielania pracownikom zwolnień od pracy.
W takim przypadku rodzic lub opiekun prawny, który musi zaopiekować się dzieckiem, powinien do pracodawcy złożyć niezbędne dokumenty. Jednym z nich jest oświadczenie o nieprzewidzianym zamknięciu placówki. Drugi to wniosek o wypłatę zasiłku opiekuńczego na druku ZUS Z-15A (linki do wzorów dokumentów poniżej).
- https://www.zus.pl/wzory-formularzy/zasilki/zasilek-opiekunczy/-/publisher/details/1/oswiadczenie-zas-36/ZAS_36
- https://www.zus.pl/wzory-formularzy/zasilki/zasilek-opiekunczy/-/publisher/details/1/wniosek-z-15a/ZUS_Z-15
Za pracę poszczególnych jednostek szkolnych i przedszkolnych w czasie trwania akcji strajkowej pracowników oświatowych są ich dyrektorzy. W celu uzyskania informacji na temat funkcjonowania oraz organizacji szkoły lub placówki przedszkolnej w dniu (dniach) strajku prosimy kontaktować się bezpośrednio z Dyrekcją Szkoły albo Przedszkola.
Wierzymy, że prowadzona akcja protestacyjna przyniesie szybkie rezultaty, a co za tym idzie porozumienie zwaśnionych stron, a praca placówek szkolnych i przedszkolnych szybko wróci do normalności.