W czwartek, 4 października 2018 r., w Hali Sportowej Jaworze po raz drugi zainaugurowano rok akademicki Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Uroczystość odbyła się w ramach „Jaworzańskiej Jesieni Seniora – Senior u zdroju wiedzy”, która połączona była w wojewódzką inauguracją roku akademickiego uniwersytetów trzeciego wieku – na spotkanie zaproszeni zostali i przybyli przedstawiciele uniwersytetów m.in. z Kóz, Jastrzębia-Zdroju, Rybnika, Gliwic, Żor, Skoczowa. Patronatem swoim objął to wydarzenie Marszałek Województwa Śląskiego Wojciech Saługa.
Z racji szczególnego jubileuszu, jaki świętujemy w tym roku, impreza wpisana została w gminny kalendarz obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości. Gospodarzami pierwszego spotkania w zimowym semestrze roku akademickiego 2018/2019 byli wójt gminy Jaworze dr Radosław G. Ostałkiewicz wespół z przewodniczącą Rady Programowo-Naukowej Jaworzańskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku dr Anną Klinik. Nad całością organizacyjną czuwali wiceprezes Stowarzyszenia Feniks Edward Jadamik oraz przewodnicząca samorządu studenckiego Renata Żymełka, zaś samą imprezę prowadziła jak zawsze z wielką swadą i humorem Dorota Kochman. Na uroczystość przybyli m.in. Danuta Kożusznik – radna Sejmiku Województwa Śląskiego, Józef Herzyk – radny Rady Powiatu Bielskiego, pastor Henryk Szatkowski z Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego, Janina Żagan – radna Rady Powiatu Cieszyńskiego, Andrzej Sikora – ostatni wojewoda bielski oraz Dorota Wiewióra – przewodnicząca Gminy Wyznaniowej Żydowskiej z Bielska-Białej.
Na wstępie odczytany został list, jaki przesłał Marszałek Województwa, a którego przedstawiciel Mateusz Wrona zachęcał seniorów do udziału w akcji „Śląskie. Dla Seniora” oraz „Koperta życia”. To drugie przedsięwzięcie to wspólna akcja Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego, Pełnomocnika Terenowego Rzecznika Praw Obywatelskich w Katowicach oraz Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach. „Koperta życia” to karta, w której podaje się informacje dotyczące jej właściciela – dane osobowe, numer telefonu do bliskiej osoby, przebyte choroby, zażywane leki i uczulenia. Kartę wkłada się najczęściej do lodówki, na której umieszcza się naklejkę z nadrukiem „Koperta życia”. Umieszczenie koperty w miejscu widocznym i dostępnym umożliwia służbom medycznym w razie wypadku lub zasłabnięcia, a także policji, straży pożarnej, straży miejskiej czy służbom socjalnym szybki dostęp do podstawowych informacji o seniorze. Dlaczego w lodówce? Bo jest to urządzenie, które znajdziemy w każdym domu i ze względu na spore rozmiary – łatwe jest do znalezienia. „Koperta życia” przyspiesza ratownikom medycznym dostęp do ważnych informacji medycznych mogących uratować życie, ułatwia pracę innym służbom oraz zwiększa poczucie bezpieczeństwa osób starszych. Celem projektu jest ujednolicenie karty informacyjnej, tak by w całym województwie akcja jednoznacznie się kojarzyła. Organizatorzy chcą dotrzeć z informacją do jak największej liczby osób, by „Koperty życia” stały się dobrą praktyką w domach ludzi starszych.
W dalszej części dnia studenci i przybyli goście wysłuchali ciekawych wykładów w ramach panelu popularno-naukowego. Najpierw prelekcję pt. „Nakarm swój mózg” wygłosiła dr n. farm. Justyna Kaźmierczak, która skupiła się na jakości spożywanej żywności w kontekście zdrowia psychicznego i emocjonalnego, a następnie dr Zbigniew Marten rozdyskutował się ze słuchaczami przy pogadance pt. „Psychologia biegu życia – refleksje emerytowanego psychologa”.
W drugiej części spotkania swój krótki występ artystyczny zaprezentował zespół uczniów Szkoły Podstawowej Nr 1 im. Marii Dąbrowskiej w Jaworzu „Jaworowa Gromada”, który zaprezentował debiutanckie wykonanie piosenki pt. „Niepodległość”, po czym publiczność mogła obejrzeć widowisko teatralne w wykonaniu UTW z Jastrzębia-Zdroju, działającym pod auspicjami Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, pod roboczym tytułem „Lustro – najlepszy przyjaciel kobiety w każdym wieku”.
Centralnym punktem rozpoczęcia roku akademickiego 2018/2019 był wykład inauguracyjny, który wygłosił prof. dr hab. Ryszard Koziołek – prorektor Uniwersytetu Śląskiego. Jako że całe wydarzenie dotykało tematyki 100-lecia odzyskania niepodległości, sam wykład był w to wielkie wydarzenie wpleciony. Profesor Koziołek przygotował referat pt. „Henryk Sienkiewicz 1916 – na progu niepodległości”, w którym poddał dyskusji poglądy wybitnego pisarza i noblisty na temat odrodzenia się Polski, którego sam nie doczekał, jako że zmarł w 1916 roku. Prorektor skupił się na życiu prywatnym i działalności politycznej jednego z najwybitniejszych i najbardziej znanych polskich prozaików, a także na jego zapatrywaniom w kontekście tego, po której ze stron pierwszej wojny światowej mają stanąć Polacy, chcący restauracji Państwa Polskiego. Wykład spotkał się z niezwykle przychylnym odbiorem ze strony słuchaczy, że sami oni zaproponowali, by prof. Koziołek jeszcze raz przybył z ciekawym odczytem do Jaworzańskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku już w trakcie trwania roku akademickiego, które to zaproszenie profesor przyjął.
Po wykładzie inauguracyjnym, a przed otwarciem roku akademickiego musiało stać się tradycji zadość – mury Hali Sportowej Jaworze zadrżały na dźwięki i słowa hymnicznej pieśni studenckiej „Gaudeamus igitur”, którą wykonała „Gaudium Providentiae” – schola działająca przy Parafii Rzymskokatolickiej pw. Opatrzności Bożej w Jaworzu pod kierownictwem Tadeusza Kostonia.
Radujmy się więc, dopókiśmy młodzi!
Po przyjemnej młodości,
po kłopotliwej starości,
posiędzie nas ziemia,
posiędzie nas ziemia.
Gdzież są ci, którzy byli na świecie przed nami?
Gdzież są ci, którzy byli na świecie przed nami?
Kroczcie ku niebu, przejdźcie ku piekłu.
Gdzież są? Już byli
Gdzież są? Już byli
Życie nasze krótko trwa, szybko się skończy.
Życie nasze krótko trwa, szybko się skończy.
Śmierć nadchodzi szybko, porywa nas okrutnie,
nikomu to nie będzie oszczędzone,
nikomu to nie będzie oszczędzone!
Niechaj żyje Akademia, niech żyją profesorowie,
Niechaj żyje Akademia, niech żyją profesorowie,
niech żyje każdy członek [naszej społeczności]
niech żyją wszyscy [członkowie] z osobna,
niechaj kwitną zawsze, niechaj kwitną zawsze!
Niechaj żyją wszystkie dziewczyny, przystępne, piękne.
(lub wdzięczne, piękne)
Niechaj żyją wszystkie dziewczyny, przystępne, piękne.
Niechaj żyją i mężatki, delikatne, miłe,
dobre, pracowite.
dobre, pracowite!
Niechaj żyje i rzecz pospolita i ten, kto nią rządzi,
Niechaj żyje i państwo i ten, kto nim rządzi.
Niech żyje nasze miasto, mecenasów łaskawość,
która nas tu chroni, która nas tu chroni!
Niech przepadną smutki,
I zginą wrogowie,
Niech przepadnie diabeł,
I anty-burschowie,
A także szydercy!
…a za dwa tygodnie w czwartek dosięgnie jaworzańskich studentów już rutyna semestru zimowego. Zapraszamy na regularne wykłady Jaworzańskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Więcej na uniwersyteckiej stronie: www.uniwersytet3wieku.wordpress.com oraz profilu fejsbukowym: www.facebook.com/JaworzeTrzeciWiek.
Vivat Academia, vivant professores!