Wójt Gminy Jaworze Radosław Ostałkiewicz wziął udział w wojewódzkiej naradzie na temat zagrożenia wirusem COVID-19, którą zwołał wojewoda śląski Jarosław Wieczorek, a prowadził I wicewojewoda Jan Chrząszcz. Również na szczeblu powiatu bielskiego podobna narada odbędzie się w najbliższy poniedziałek. Z ramienia Urzędu Gminy Jaworze osobą odpowiedzialną za koordynowanie akcji została sekretarz gminy Ewelina Domagała, której podlega Wydział Organizacyjny i Zarządzania Kryzysowego Urzędu Gminy Jaworze.
W ramach akcji informacyjnej wójt polecił oplakatowanie obiektów publicznych, w tym przystanków autobusowych, afiszami informacyjnymi dotyczących zagrożenia pandemią koronawirusem, w tym wszystkich placówek edukacyjnych. Dodatkowo dyrektorom szkół i przedszkoli wydano – za pośrednictwem Gminnego Zespołu Obsługi – stosowne polecenia oraz wprowadzono odpowiednie procedury. Poza tym wójt – jako przewodniczący Zarządu Beskidzkiego Związku Powiatowo-Gminnego – zaproponował, aby podobne plakaty pojawiły się w autobusach bielskiego PKS-u.
W trakcie narady wojewódzkiej wicewojewoda śląski Jan Chrząszcz podczas spotkania z burmistrzami i wójtami gmin województwa śląskiego mówił: W razie wszelkich pytań i wątpliwości jesteśmy do Państwa dyspozycji. Tylko dzięki współpracy i wspólnym działaniom można dotrzeć do mieszkańców waszych miejscowości, przekazać im potrzebne informacje, chociażby dotyczące profilaktyki przed zagrożeniem epidemiologicznym. Z samorządowcami, w Sali Sejmu Śląskiego, spotkała się również dyrektorka wojewódzkiej stacji sanitarno-epidemiologicznej w Katowicach Urszula Mendera-Bożek oraz wojewódzki konsultant ds. chorób zakaźnych prof. Włodzimierz Mazur. – Od dwóch dni w naszym województwie sami wykonujemy badania próbek pobranych od osób z podejrzeniem koronawirusa. Dzięki temu skrócony został czas hospitalizacji pacjentów, którzy uspokojeni wracają do domów. Laboratorium działać będzie także w weekend i czynimy już starania, aby pracować 24 godziny na dobę, jeżeli będzie taka potrzeba – zapewniała dyrektor wojewódzkiego Sanepidu.
O procedurach, które zostały wypracowane przede wszystkim przez szpitale z oddziałami zakaźnymi, a takich jest 7 w województwie śląskim, oraz przez 35 placówek, w których wojewoda wprowadził stan podwyższonej gotowości, opisał z kolei wojewódzki konsultant ds. chorób zakaźnych. – Obecna sytuacja jest bezprecedensowa na skalę świata. Tylko dzięki odpowiednim zabezpieczeniom, które już zostały wprowadzone w naszym kraju, jesteśmy w stanie ograniczyć ryzyko zakażenia – tłumaczył prof. Włodzimierz Mazur. Z kolei dyrektor wydziału nadzoru prawnego Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego Krzysztof Nowak przybliżył samorządowcom przepisy procedowanej obecnie specustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych.
Obecnie pod nadzorem śląskich służb sanitarnych przebywa 566 osób, 2 są hospitalizowane.