Od poniedziałku przez dwa tygodnie zawieszone będą zajęcia edukacyjne we wszystkich placówkach w kraju. Co może zrobić rodzić, który musi zaopiekować się dzieckiem.
Szkoły w JAWORZU zamknięte będą od 16 do 25 marca. Dotyczy to Przedszkoli Samorządowych nr 1 i 2, Niepublicznego Przedszkola „Alutka”, Szkoły Podstawowej nr 1 im. Marii Dąbrowskiej i Szkoły Podstawowej nr 2 im. gen. broni Stanisława Maczka.
W dniach 12 i 13 marca odbywają się zajęcia opiekuńcze
Do zawieszania zajęć w szkołach w obawie przed koronawirusem dochodziło już w bliskiej okolicy . Obecnie zajęcia nie odbywają się już w Cieszynie czy w Kozach. Od jutra zawieszeniu ulegają zajęcia edukacyjne w szkołach. Odbywać będą się dyżury opiekuńcze.
Jak informuje Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, w przypadku zamknięcia placówki oświatowej (żłobka, przedszkola czy szkoły), rodzicom może przysługiwać zasiłek opiekuńczy.
Dzieci w domach z powodu koronawirusa. Co mogą zrobić i na co mogą liczyć rodzice??
SPRAWDŹ PYTANIA I ODPOWIEDZI NA STRONIE MINISTERSTWA RODZINY, PRACY I POLITYKI SPOŁECZNEJ
Zasiłek może przysługiwać rodzicom lub opiekunom dzieci w wieku do 8 lat.
Jeśli rodzice lub opiekunowie chcą skorzystać z zasiłku opiekuńczego, u płatnika składek muszą złożyć oświadczenie o nieprzewidzianym zamknięciu żłobka, przedszkola lub szkoły oraz wniosek o zasiłek na druku Z-15A. W przypadku np. jednoosobowej działalności gospodarczej, gdy zasiłek jest wypłacany przez ZUS, należy złożyć ZAS-36, czyli oświadczenie o sprawowaniu opieki nad dzieckiem w wieku do 8 lat, a także zaświadczenie płatnika składek wystawione na druku ZUS Z-3 – w przypadku pracowników albo ZUS Z-3a – w przypadku pozostałych ubezpieczonych.
POBIERZ OŚWIADCZENIE DLA ZUS (ZAS-36)
POBIERZ WNIOSEK DLA PRACODAWCY (Z-15)
AKTUALNE FORMULARZE WNIOSKÓW I OŚWIADCZEŃ
– Zasiłek przysługuje na równi matce i ojcu dziecka, ale nie wypłaca się go obojgu rodzicom, jest to zasiłek przysługujący jednemu z pracujących rodziców, który podjął sprawowanie opieki – tłumaczy minister Marlena Maląg.
Dodatkowy zasiłek przysługuje łącznie obojgu rodzicom, nie dłużej niż przez 14 dni.
Zasiłek opiekuńczy przysługuje osobom, które podlegają ubezpieczeniu chorobowemu, więc zatrudnionym na umowę o pracę lub objętym dobrowolnym ubezpieczeniem chorobowym w ZUS, np. pracują na umowie zlecenie lub prowadzą własną działalność gospodarczą.
Zasiłek wynosi 80 procent podstawy wymiaru zasiłku.
W specustawie zapisano, że rodzice sprawujący opiekę nad dzieckiem w przypadku zamknięcia żłobka, przedszkola lub szkoły uzyskają prawo do dodatkowego zasiłku opiekuńczego nawet jeśli wykorzystali już limit 60 dni.
Rodzice i opiekunowie dzieci starszych niż 8-letnie w razie zamknięcia szkoły mogą skorzystać z urlopu na dziecko, który przysługuje w wymiarze dwóch dni lub 16 godzin w przypadku dzieci do lat 14. Pracownik korzystający ze zwolnienia od pracy na dziecko zachowuje prawo do wynagrodzenia. Przepisy nie precyzują, na ile wcześniej trzeba poinformować pracodawcę o chęci skorzystania z wolnego.
INFORMACJA NA STRONIE MINISTERSTWA RODZINY, PRACY I POLITYKI SPOŁECZNEJ