Aż siedemnaście par z Jaworza świętowało w 2019 roku pięć wspólnych dekad pożycia małżeńskiego. Większość z nich była obecna na spotkaniu okolicznościowym w Domu Gminnym „Pod Harendą”, podczas którego wójt Radosław Ostałkiewicz wręczył w imieniu Prezydenta RP Medale za Długoletnie Pożycie Małżeńskie. Ufundowaną zaś przez Gminę pamiątkową statuetkę oraz kwiaty wręczali również przewodniczący Rady Gminy Jaworze Zbigniew Putek wraz z zastępczynią Agnieszką Nieborak.
Medalami za Długoletnie Pożycie Małżeńskie przyznanymi przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę w 2019 roku odznaczeni zostali:
- Elżbieta i Robert Bateltowie,
- Emilia i Rudolf Czaderowie,
- Michalina i Jan Dobiszowie,
- Agnieszka i Stanisław Gańczarczykowie,
- Genowefa i Stanisław Harężowie (nieobecni na uroczystości),
- Marta i Jan Herokowie,
- Irena i Roman Honkiszowie,
- Małgorzta i Edward Idzikowscy,
- Irena Kiersztyn-Janowska i Mieczysław Janowski,
- Teresa i Kazimierz Kiszczakowie,
- Krystyna i Ryszard Klimowie,
- Wanda i Stefan Kusiowie,
- Anna i Henryk Legutowie,
- Ewa i Andrzej Malcowie (nieobecni na uroczystości),
- Jan i Ludmiła Młyńscy,
- Halina i Franciszek Strzelcowie
- Małgorzata i Teofil Tyrnowie.
Po oficjalnej ceremonii wręczenia odznaczeń zebrani wysłuchali mini-recitalu Oskara Jasińskiego, muzyka operowego, współpracującego z wieloma orkiestrami i operami, a także zjedli smaczny obiad. Jako że 20 lutego, kiedy to uroczystość ta miała miejsce, przypadał akurat Tłusty Czwartek, wójt wręczył jubilatom prezenty z pączkami dla rodziny.
Podobnie jak przed rokiem, tak i teraz „Pod Harendą” pojawiła się „ścianka”, na tle której wykonano pamiątkowe zdjęcia indywidualne oraz grupowe. Prowadząca uroczystość Izabela Stwora, kierownik Urzędu Stanu Cywilnego w Jaworzu, mówiła, że obchodzący Złote Gody sakramentalne „tak” wypowiedzieli w młodym wieku. Mimo to, udało im się dochować przysięgi małżeńskiej. – Pomimo że na państwa wspólnej drodze pojawiały się nie tylko dobre chwile, ale jak to w życiu bywa, rozczarowania, smutek, a nawet łzy, udowodniliście, że prawdziwa miłość jest w stanie pokonać wszelkie przeciwności losu, co może stanowić przykład dla waszych dzieci, wnuków oraz następnych pokoleń, dla których wydawać by się mogło, że przysięga złożona na ślubnym kobiercu nie odgrywa już tak istotnej roli – mówiła kierownik USC. Krótkie powitanie zakończyła słowami wiersza Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego: „Ile razem dróg przebytych”. Utwór stał się popularny dzięki Markowi Grechucie, który śpiewał m.in.: „Ile razem dróg przebytych?/ Ile ścieżek przedeptanych?/ Ile deszczów, ile śniegów/ wiszących nad latarniami?; Ile listów, ile rozstań/ ciężkich godzin w miastach wielu?; I znów upór, żeby powstać/ i znów iść, i dojść do celu”.
Do obchodzących Złote Gody swoje życzenia skierował także Radosław Ostałkiewicz, wójt Jaworza. Na uroczystości obecny był w towarzystwie swojej zastępczyni – Anny Skotnickiej-Nędzkiej oraz sekretarz gminy – Eweliny Domagały. Bardzo się cieszę, że przyjęli Państwo nasze zaproszenie do dzisiejszej uroczystości. Jestem wielce zaszczycony, że to mnie spotkał honor, aby Państwu pogratulować i powinszować tego złotego jubileuszu. Wstąpiliście Państwo w związek małżeński 1969 roku. Ten rok, o ile się nie mylę, to pierwsza misja na Księżyc, Apollo 11 i pierwszy dzień w Państwa małżeństwie. Jedno i drugie znalazło się na świecie, w kosmosie, wybrało drugą połówkę, bo ta decyzja była wspólna. Muszę się zresztą przyznać, że jak udzielam ślubu małżonkom, to wyrażam nadzieję, że jest to wspólna decyzja, a nie wynik szantażu, przymusu czy działanie innych osób, jak dodaję z przymrużeniem oka. Patrząc na Państwa, widzę, że żadnego przymusu nie było. To była wspólna decyzja, żeby iść razem przez życie i wypełniać je wzajemną miłością – mówił z uśmiechem Radosław Ostałkiewicz.