Zygmunt Podkówka urodzony w 1949 r. w Ligocie Górnej koło Kluczborka. Po ukończeniu liceum ogólnokształcącego w Gorzowie Śl. w 1967 r. zamieszkuje w Jaworzu. Kontynuuje naukę w Państwowej Szkole Technicznej w Bielsku. W 1975 r. żeni się z jaworzanką Haliną Wiencek – mają trzy córki. W tym samym roku podejmuje pracę w Spółdzielni Rolniczej w Simoradzu. Kończy kursy mistrza ogrodnika i mistrza tokarza.
Zygmunt Podkówka to zarazem jeden z pasjonatów tradycji, który w latach 90-tych XX w. wpadł na interesujący pomysł zagospodarowania swojego ogrodu. Od tej pory nieustannie gromadzi eksponaty, rozbudowując założony przez siebie skansen. Miejsce to może być celem miłej wycieczki, połączonej z możliwością zdobycia wiedzy na temat niegdysiejszego życia mieszkańców Śląska Cieszyńskiego oraz tutejszych zwyczajów. Znalazło tu schronienie wiele przedmiotów, które gospodarz uratował nieraz przed zapomnieniem i zniszczeniem. Do zebranych i samodzielnie odnowionych przez pana Podkówkę eksponatów należą stare narzędzia rolnicze, sprzęty używane w dawnych gospodarstwach domowych, sztuka ludowa oraz szereg innych przedmiotów. Zgromadzone tu sprzęty, narzędzia, czy naczynia pozwalają też na zademonstrowanie jak tradycyjnie wyrabia się masło, czy też jak mielono zboże w żarnach. Gospodarz znany jest też ze swego talentu gawędziarskiego, co sprawia, że opowieści o zgromadzonych przez niego przedmiotach są niezwykle barwne. Jest to także miejsce służące edukacji i często odwiedzane przez wycieczki szkolne. Wieść o inicjatywie Zygmunta Podkówki zdążyła zresztą wyjść także poza granice Polski, co zapoczątkowało stałą współpracę z podobnymi pasjonatami oraz tego rodzaju ośrodkami w Europie. Skansen pana Podkówki jest nie tylko miejscem ekspozycji starych sprzętów, ale także stanowi lokalne centrum kultury, tętniące życiem. Jak deklaruje sam twórca i właściciel, ma to być miejsce otwarte na rozmaite inicjatywy związane z kulturą ludową, podczas których spotykają się tu ludzie pielęgnujący tradycję i zafascynowani folklorem.
W 2002 r. zostaje radnym Rady Gminy Jaworze – w tym okresie przyczynia się do powołania dwóch zespołów muzycznych – kapeli podwórkowej „Jaworek” oraz Orkiestry Dętej „Glorieta”; pomaga w nawiązaniu współpracy z 10 gminami czeskimi, 5 słowackimi oraz dwiema węgierskimi. Zarazem jest przewodniczącym powstałego w 2004 r. Społecznego Komitetu Obrony Demokracji, który następnie przekształca się w 2007 roku w Stowarzyszenie „Nasze Jaworze”. W latach 2006-2010 i następnie od 2014 roku pełni funkcję wiceprzewodniczącego Rady Gminy Jaworze. W 2014 roku zostaje uhonorowany najwyższym gminnym odznaczeniem „Zasłużony dla Rozwoju Jaworza”.